Nagroda FUTURE SCIENCE FUTURE STAR AWARD dla Dr Katarzyny Pierzynowskiej z Uniwersytetu Gdańskiego

Nagroda FUTURE SCIENCE FUTURE STAR AWARD dla Dr Katarzyny Pierzynowskiej z Uniwersytetu Gdańskiego

Dr Karolina Pierzynowska z Katedry Biologii Molekularnej Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego wygrała wśród czwórki finalistów walczących o prestiżową międzynarodową nagrodę Future Science Future Star Award z wydawnictwa “Future Science” i czasopisma “BioTechniques”. Celem tego prestiżowego wyróżnienia jest wspomaganie wybitnych badaczy w dziedzinie nauk przyrodniczych, których praca może mieć wpływ na ludzkie zdrowie.

Zwycięzca wygrała w publicznym głosowaniu, które było ostatnim etapem konkursu. Komisja sędziowska konkursu składa się z doświadczonych naukowców z całego świata. Tym razem decyzja o przyznaniu nagrody zapadła przez takich znanych naukowców, jak: Ananda Bandyopadhyay (Bill & Melinda Gates Foundation (WA, USA)), Ian A Blair (University of Pennsylvania (USA)), Catherine Martel (Université de Montréal, Canada), Andy Tay Kah Ping (National University of Singapore).

Dr Karolina Pierzynowska jest młoda i bardzo utalentowana. Prowadzi badania nad poszukiwaniem patomechanizmów oraz nowych strategii terapeutycznych dla chorób genetycznych i neurodegeneracyjnych. To nie pierwsza jej nagroda. Badaczka jest również laureatką 19. edycji programu L’Oréal-UNESCO „Dla Kobiet i Nauki” oraz stypendystką tego programu. Otrzymała m. in. Nagrodę Polskiej Akademii Nauk, Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Nagrodę Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena, Stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

 Uniwersytet Gdański dzięki badaniom dr Karoliny Perszynowskiej posiada patent na wykorzystanie genisteiny w leczeniu choroby Alzheimera. To duże odkrycie, które zmieniło podejście do chorób neurodegeneracyjnych, które do tej pory uważane były za nieuleczalne. Dzięki badaniom wykryto, że genisteina, czyli flawonoid występujący m.in. w soi, ma ogromny potencjał w leczeniu choroby Huntingtona oraz Alzheimera.

Przed dr Karoliną Pierzynowską teraz jest jeszcze dość długa droga do zakończenia prac eksperymentów klinicznych, po których można będzie wdrażać preparaty medyczne na podstawie flawonoidu do praktyki leczenia pacjentów.

Czytaj więcej na: Nauka-Trójmiasto

 

+ posts

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *