Narodowe Święto Niepodległości Polaków!

Narodowe Święto Niepodległości Polaków!

11 listopada 2021 roku przypada kolejna  103 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Dokładnie 103 lata temu, 11 listopada 1918 roku, na mapach Europy znów pojawiło się państwo polskie. Ziściło się w ten sposób marzenie pięciu pokoleń Polaków zmuszonych przez ponad sto dwadzieścia lat żyć pod panowaniem obcych monarchów. Data ta była również ważna dla milionów mieszkańców Starego Kontynentu. 11 listopada 1918 roku nastąpiło zwieszenie broni na froncie zachodnim. W wagonie kolejowym w lesie pod Compiègne został podpisany rozejm pomiędzy przedstawicielami Niemiec i państw ententy. Kończyła się I wojna światowa, która spowodowała śmierć niemal 10 milionów ludzi.

Nasi Ojcowie  Niepodległości 

Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Wojciech Korfanty, Józef Haller – to jedni z najważniejszych patriotów walczących o polską niepodległość bez wzgledu na przynależność partyjną czy opcje ideologiczną – walczących o polską niepodległość ponad podzialami,  z wielkim poczuciem odpowiedzialności za polską wspólnotę narodową. To nasi Ojcowie Niepodległości. Ale nie tylko oni walczyli o polską niepodległość. 

Dzieje obchodów

W latach 1919–1936 rocznice odzyskania niepodległości świętowano w  Warszawie jako uroczystości o charakterze wojskowym. Organizowano je zazwyczaj w pierwszą niedzielę po 11 listopada. W 1919 roku nie było sprzyjającej sytuacji by uczcić rocznicę odzyskania niepodległości, ponieważ trwały jeszcze wojny o granice Rzeczypospolitej. Pierwszy raz w pełni uroczyście upamiętniono odzyskanie niepodległości 14 listopada 1920. Tego dnia uhonorowano Józefa Piłsudskiego jako zwycięskiego Wodza Naczelnego w wojnie polsko-bolszewickiej wręczając mu buławę marszałkowską!

Po Przewrocie  Majowym w 1926 obchody kolejnych rocznic były uroczystościami ściśle wojskowymi. W tym samym roku 8 listopada Józef Piłsudski jako Prezes  Rady Ministrów  wydał okólnik ustanawiający ten dzień wolnym od pracy dla urzędników państwowych. Odtąd w tym dniu na placu Saskim w Warszawie Marszałek Piłsudski dokonywał przeglądu pododdziałów, a następnie odbierał defiladę. Po raz ostatni odebrał defilade Wojska Polskiej w 1934 roku. W 1928 roku plac Saski w stolicy nazwano Placem Józefa Piłsudskiego. Cztery lata później Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego ustanowił dzień 11 listopada dniem wolnym od nauki.

 

Nasi najmłodsi Polacy w obchodach rocznicowych

Oddajmy  Hołd  – tym którzy wywalczyli dla nas wolną i niepodległą Ojczyznę  – 
Chrońmy ją, naszą umiłowaną , bo i dzisiaj jej los jest niepewny!

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                             

Website | + posts

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published.