10 wskazań Jana Pawła II dla Polaków poza Polską

10 wskazań Jana Pawła II dla Polaków poza Polską

PRZESŁANIE JANA PAWŁA II 
DLA  POLONII

NA NOWY ROK!

  1. Nie zapominaj, że najwyższym dobrem jest Bóg i bez Niego nie zrozumiesz samego siebie i nie odnajdziesz sensu życia. 
  2. Nie zapieraj się imienia swego narodu, ani jego historycznych doświadczeń, bo są to jego własne korzenie, jego mądrość, choćby i gorzka, jego powód do dumy. 
  3. Pamiętaj o tym, że gdziekolwiek rzucą cię losy, zawsze masz prawo, aż po kres twoich dni, należeć do swej narodowej rodziny. 
  4. W najgorszych nawet okolicznościach, zmieniając środowisko, obywatelstwo, nie wypieraj się nigdy wiary i tradycji swych przodków, jeśli chcesz, by twoi nowi bracia i dzieci nie wyparły się ciebie. Rodzino, stań się tak, jak wielki Kościół, nauczycielem i matką. 
  5. Szanuj swój naród, pomnażaj jego dobre imię i nie pozwól, aby było nadużywane do politycznych, nacjonalistycznych czy jakichkolwiek innych celów.
  6. Nie dozwól, aby twoja rodzina, naród, był przez kogokolwiek okradany, lżony, niesłusznie oczerniany. 
  7. Nie wywyższaj siebie i swego narodu ponad jego rzeczywiste zasługi i ponad inne narody; raczej pokaż innym to, co w twoim narodzie jest najlepsze. 
  8. Ucz się od innych narodów dobrego, ale nie powtarzaj ich błędów. 
  9. Pamiętaj, że mieć rodzinę – naród, jest to wielki przywilej wynikający z przyrodzonego prawa człowieka, ale i nie zapominaj o tym, iż „Ojczyzna, to wielki zbiorowy obowiązek”. 
  10. Pamiętaj, że jesteś dzieckiem narodu, którego Matką i Królową jest Bogurodzica Maryja, dana jako pomoc ku obronie. Powtarzaj często modlitwę serc polskich „Jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam”.  
Website | + posts

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published.