“Gloria” Mariusza Kotowskiego

“Gloria”  Mariusza Kotowskiego

Gloria

Dr. Mira Modelska Chreech

Pan Mariusz Kotowski kilka lat temu napisał scenariusz do sztuki teatralnej pt. „Gloria”, w której to sztuce spotykają się ze sobą osoby żyjące bez Boga. Osoby te są sfrustrowane, nieszczęśliwe i desperacko poszukują szczęścia w „zamiennikach” Życia Bożego takich jak nocne libacje, alkohol, pragnienie wielkiej kariery, majątku, rozgłosu światowego, nie drogą wytężonej solidnej pracy, a drogą kupowania sukcesu za pieniądze, łącznie z miłością na sprzedaż. 

Gloria, kiedyś młoda dziewczyna z amerykańskiej prowincji, po przyjeździe do Hollywood jest wykorzystywana cynicznie przez osobników na stanowiskach reżyserów  i producentów w nadziei zrobienia kariery filmowej.  Po wielu latach jeden z nich wpada w jej sidła w małym, brudnym pokoiku hotelowym, do którego przybył z zamiarem bycia pocieszonym za pieniądze.

W czasie tego spotkania Gloria odkrywa, że to jeden z tych, którzy ją kiedyś oszukali i złamali jej życie – zupełnie jak w „Zbrodni i Karze” u Dostojewskiego. Ostatecznie urządza nad nim „Sąd Ostateczny”. Próbuje za pośrednictwem broni palnej dokonać z nim rozrachunku. Ostatecznie daje mu raz jeszcze szansę, jeżeli padnie przed nią na kolana i będzie błagał o jej  przebaczenie, co ostatecznie ma miejsce.

W sztuce występuje również młody marynarz, który zupełnie niechcący zabił swoją ukochaną narzeczoną na skutek wypadku samochodowego. Przytaskał ze sobą wielką torbę z  jej sukniami i zażyczył sobie, aby Gloria przebrała się za nią i odgrywała rolę jego zmarłej narzeczonej. Tu Gloria się bardzo oburzyła. Powiedziała “tu do mnie wszyscy klienci przychodzą dla mnie. Nie będę odgrywać kogoś innego, niż ja sama”. W tym momencie, Gloria pragnie ocalić swoją podmiotowość.

W konkluzji, Pan Kotowski pragnie, aby czytelnik zrozumiał, że to tylko Bóg i wiara w niego może dać nam nadzieję, szczęście, uczynić nas silnymi i przygotowanymi do walki o dobro, piękno, ludzką podmiotowość i szlachetność.

20 stycznia 2025 roku  Pan Kotowski wraz z małżonką jest na zaprzysiężeniu 47 Prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda J. Trumpa.  Tym samym daje wyraz, że wspiera Prezydenta w jego polityce „Rewolucji Normalności”, rewolucji, która mówi, że są tylko 2 płcie: mężczyzny i kobiety, rewolucji polegającej na zjednoczeniu się  wszystkich Amerykanów i wszystkich ludzi świata wokół wartości biblijnych.  A fundamentem działania Amerykanów i ludzkości niech będzie Bóg, aby przywrócić dobro, sprawiedliwość, honor i humanizm.

“Gloria” Mariusza Kotowskiego

Zdaniem autora jego sztuka “Gloria” to walka o przywrócenie we współczesnym świecie wartości zawartych w Dekalogu. 

 

MARIUSZ KRZYSZTOF KOTOWSKI

NOTA BIOGRAFICZNA

Mariusz Krzysztof Kotowski to wielokrotnie nagradzany amerykański pisarz i reżyser filmowy polskiego pochodzenia. Urodził się i dorastał w Polsce, gdzie ukończył studia z tytułem magistra nauk pedagogicznych. Karierę w dziedzinie tańca i choreografii kontynuował w Londynie, a następnie przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie jako choreograf pracował z aktorami i tancerzami, jednocześnie studiując reżyserię filmową na Uniwersytecie Nowojorskim.

Pierwszym niezależnym projektem filmowym Kotowskiego był film dokumentalny pt. “Pola Negri: W kinie życie jest snem”. film ten zawiera wywiady z nagrodzonymi Oskarami amerykańskimi gwiazdami Hayley Mills i Elim Wallachem. Film zadebiutował w 2006 r. w Los Angeles, a następnie w Nowym Jorku, w Muzeum Sztuki Współczesnej MoMA. Europejska premiera filmu miała miejsce w paryskim Cinémateque Française w 2010 r. w ramach odbywającego się tam festiwalu filmowego Poli Negri.

W kolejnych latach Kotowski skoncentrował się na pisaniu scenariuszy i reżyserowaniu niezależnych filmów pełnometrażowych. W 2009 r. nakręcił pełnometrażowy film fabularny pt. Esther’s Diary [Pamiętnik Esther]. W 2010 r. odbyła się premiera kolejnego filmu Kotowskiego – thrillera psychologicznego Deeper and Deeper [Niebezpieczne Gry]. Oba filmy zdobyły liczne nagrody na festiwalach filmowych na całym świecie.

W 2012 r. Kotowski jako producent wykonawczy przygotował i wydał zestaw płyt DVD obejmujący cztery mniej znane nieme filmy Poli Negri, pod zbiorowym tytułem “Pola Negri: The Iconic Collection “The Early Years” [Pola Negri: Kultowa kolekcja; „Początki kariery”]. Niezwykle pochlebne recenzje na temat tej kolekcji ukazały się w Los Angeles Times i innych publikacjach.

Kotowski jest również autorem biografii Poli Negri pt. “Pola Negri: Legenda Hollywood”. Książka ta ukazała się w Polsce w 2011 r. nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka i została uznana za „Książkę Roku” Magazynu Literackiego Książki. Druga książka Kotowskiego pt. “Pola Negri: Własnymi słowami” ukazała się w Polsce w 2014 r. W tym samym roku wydawnictwo uniwersyteckie University Press of Kentucky wydało pierwszą amerykańską książkę Kotowskiego pod tytułem “Pola Negri: Hollywood’s First Femme Fatale” [Pola Negri: Pierwsza hollywoodzka femme fatale]. We wrześniu 2014 r. Muzeum Sztuki Współczesnej MoMA w Nowym Jorku zorganizowało specjalne spotkanie autorskie z Kotowskim, poświęcone tej książce.

W 2016 r. Kotowski nawiązał współpracę z Telewizją Polską w Chicago, jako producent i reżyser sztuki Gabrieli Zapolskiej “Mężczyzna”, wystawionej na deskach teatru Chicago Dramatists. W tym samym czasie Kotowski realizował niezależny projekt sceniczny w Los Angeles, we współpracy z MB Stage Productions reżyserując sztukę Shadow of Doubt [W cieniu niepewności], wystawioną w ramach niezależnego festiwalu Hollywood Fringe Theater Festival.

Obecnie, Kotowski pracuje nad kilkoma innymi sztukami teatralnymi, które planuje wystawić w Stanach Zjednoczonych i w Polsce. Kotowski wraz z żoną Heidi mieszka w Austin, w stanie Teksas.

 

Website |  + posts

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *