Zasady obsadzania komisji wyborczej zagranicą

Zasady obsadzania komisji wyborczej zagranicą

 Wyborczy Biuletyn Informacyjny Nr. 5

Zasady obsadzania komisji wyborczej zagranicą

 Lidia Sokołowska Cybart

Art. 183 w zw. z art 182 kodeksu wyborczego stanowią, że konsul wybiera jednego członka obwodowej komisji wyborczej.  Pozostałych członków komisji wybierają komitety wyborcze zarejestrowanych kandydatów: po jednym przedstawicielu każdego komitetu w komisji w pierwszym podejściu.

 

Jeśli nie wypełni to wszystkich miejsc w komisji, w drugim podejściu, konsul ma obowiązek zawiadomić ww. komitety o wolnych miejscach, a komitety mają wówczas prawo zgłosić dodatkowych przedstawicieli, w maksymalnej liczbie równej liczbie wolnych miejsc.

 

Jeśli zgłoszonych przedstawicieli jest więcej niż wolnych miejsc, wówczas konsul organizuje publiczne losowanie.  Dobrą praktyką jest zapewnienie obecności przedstawicieli komitetów wyborczych i sporządzanie z losowania protokołu do wglądu.

 

Dopiero, w trzecim kroku, gdy komitety nie skorzystały ze swoich uprawnień i nadal pozostają wolne miejsca w komisji, konsul ma prawo i obowiązek, w drodze wyżej opisanego publicznego losowania, uzupełnić skład komisji, spośród zgłaszających się wyborców, zamieszkałych na obszarze właściwości konsulatu.

 

W nadchodzących wyborach prezydenckich 2025 PKW, niestety, nie ustaliła jeszcze ostatecznego terminu zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji zagranicą; w kraju to 18 kwietnia br. Stąd, komitety mogą oczekiwać, że PKW ustali ten termin dla zagranicy na koniec kwietnia lub początek maja br. 

 

Osoby zainteresowane podjęciem funkcji członków komisji wyborczych lub mężów zaufania powinny zarejestrować się pod tym linkiem:

https://row2025.pl/

 

Website |  + posts

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *