80. rocznica akcji pod Arsenałem, czyli odbicia z rąk gestapo przez harcerskie Grupy Szturmowe Szarych Szeregów 26 więźniów, w tym Janka Bytnara „Rudego”.

80. rocznica akcji pod Arsenałem, czyli odbicia z rąk gestapo przez harcerskie Grupy Szturmowe Szarych Szeregów 26 więźniów, w tym Janka Bytnara „Rudego”.

26 marca 1943 r. doszło do jednej z najgłośniejszych akcji zbrojnych polskiego podziemia, znanej jako akcja pod Arsenałem. Grupy Szturmowe Szarych Szeregów, po wcześniejszym rozpoznaniu i rozplanowaniu działań o kryptonimie „Meksyk II”, uwolniły z transportu na Pawiak 21 polskich więźniów, w tym Jana Bytnara „Rudego”. Była to zarazem pierwsza tak spektakularna akcja uliczna polskiego ruchu oporu.

 

Jan Bytnar „Rudy”, jeden z głównych dowódców Szarych Szeregów, został aresztowany przez Gestapo 23 marca 1943 r., po wcześniejszym zatrzymaniu przez Niemców Henryka Osowskiego „Heńka”. To wydarzenie stało się bezpośrednią przyczyną zaplanowania i realizacji akcji pod Arsenałem. Niemiecka rewizja w mieszkaniu „Rudego” mogła obciążyć wiele osób, dlatego konieczne było szybkie działanie. Jeszcze tego samego dnia Tadeusz Zawadzki „Zośka” otrzymał informację, że „Rudy trafił do więzienia Pawiak. Opracował zatem wstępny plan ataku, „Meksyk I”, i zwołał grupę bojową. Akcję jednak odwołano ze względu na brak jej zatwierdzenia przez dowództwo Kedywu.

„Rudy” po zatrzymaniu był poddawany brutalnym przesłuchaniom, które bezpośrednio zagrażały jego życiu i stwarzały ryzyko dekonspiracji. Kolejną próbę odbicia Bytnara z transportu zaplanowano na 26 marca. W brawurowym ataku miało uczestniczyć 28 członków Grup Szturmowych Szarych Szeregów, zgrupowanych w czterech sekcjach, pod dowództwem Stanisława Broniewskiego „Orszy”. Plan zakładał przede wszystkim unieruchomienie ciężarówki za pomocą butelek z benzyną. Atakujących mieli ubezpieczać strzelcy uzbrojeni w karabiny stern i granaty. Miejsce akcji było nieprzypadkowe – chodziło o możliwie jak największą odległość od siedziby Gestapo.

Tym razem plan „Meksyk II” został zatwierdzony przez Kedyw. Po potwierdzeniu, że wśród więźniów przewożonych na przesłuchanie jest „Rudy”, rozpoczęła się koncentracja sił w rejonie ulic Długiej, Bielańskiej i Nalewki. Szturm nastąpił o godzinie 17:30, a cała akcja i wymiana ognia zakończyła się kwadrans później. Ostatecznie udało się oswobodzić 21 polskich więźniów, w tym „Rudego”. Po stronie polskiej na miejscu zginęły trzy osoby, w tym jeden z więźniów, a kolejna została zakatowana podczas śledztwa; było też trzech rannych. Bilans strat niemieckich to cztery ofiary śmiertelne i dziewięciu rannych. Cztery dni później – wskutek odniesionych ran – „Rudy” zmarł. W ramach odwetu za akcję pod Arsenałem Niemcy rozstrzelali 140 więźniów Pawiaka – Polaków i Żydów.

The event is finished.

Column 1

Logo_Run1
Logo_Run1
World Research Council of Poles Abroad
World Research Council of Poles Abroad
Libra Institute
Libra Institute
FEDERATION OF POLISH ASSOCIATIONS IN NSW
FOPA
Polonia Institute
Polonia Institute
Forum Rodziców Szkół Polskich Rejonu Solecznickiego
Forum_Rodziców
Polka International
Polka1
Polska Misja W Brazylii
Polska_MIsja_w_Brzzylii
https://coalitionpa.org/
coalition
Polish Centaur
armed_centaur

Polish Centaur

Wydarzenia

No event found!

Wydarzenia

No event found!

Wydarzenia

No event found!

Wydarzenia

No event found!

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top