Wspomnienie o Zbigniewie Wysockim

Wspomnienie o Zbigniewie Wysockim

ŻEGNAMY WSPANIAŁEGO PATRIOTĘ!
HONOROWEGO PRZEWODNICZĄCEGO
POLSKIEGO STOWARZYSZENIA
MORSKO-GOSPODARCZEGO!
2 luty 2021


Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Morskiego i Gospodarczego
im. Eugeniusz Kwiatkowskiego
Z żalem zawiadamia, że w dniu 23 stycznia w wieku 80 lat odszedł do Domu Ojca
Honorowy Przewodniczący Stowarzyszenia PSMG
inż. Zbigniew Wysocki
Wielki Człowiek Morza
Zakochany w Rodzinie, w Ojczyźnie i w Morzu
Cześć Jego Pamięci!
Panie Ministrze,
Panie Szefie,
Panie Zbigniewie,
Drogi Kolego

SPOCZYWAJ W POKOJU!

Wspomnienie o śp. inż. Zbigniewie Wysockim

24 stycznia 2021

Do końca swojego życia był wierny Panu Bogu i ojczyźnie. Kochał i szanował wszystkich ludzi. Rozmawiał ze wszystkimi. Był bardzo spokojny zrównoważony, ale i odważny – podkreślił w niedzielę na antenie Radia Maryja Zbigniew Sulatycki, kapitan żeglugi wielkiej oraz były wiceminister transportu i gospodarki morskiej, mówiąc o zmarłym inż. Zbigniewie Wysockim.

Zbigniew Wysocki urodził się w 1940 roku na terenach Wschodnich. Był honorowym przewodniczącym Polskiego Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Śp. Zbigniew Wysocki był również członkiem Duszpasterstwa Ludzi Morza Centrum Stella Maris w Gdyni.

– To był jeden z moich najbliższych przyjaciół. Jest to bardzo trudne, gdy odchodzi człowiek, który był nie tylko przyjacielem, ale i wyjątkowo szlachetnym i prawym człowiekiem – powiedział kpt. Zbigniew Sulatycki. Przyjaciel zmarłego inżyniera Zbigniewa Wysockiego wyjaśnił, że miał on dwie miłości, które stanowiły fundament jego życia. Pierwszą miłością i fundamentem była rodzina. To było dla niego najważniejszą sprawą. Wychował swoich synów i córkę, ale także cały zastęp wnuków. Był z tego bardzo dumny. Cieszył się z sukcesów wnuków. Drugą miłością była ojczyzna. On szedł naprzeciw wszystkiemu. Uważał, że nasi przodkowie oddawali wszystko, nie tylko majątki, ale własne życie, żeby Polska była Polską – wyjaśnił kapitan żeglugi wielkiej.

Zbigniew Sulatycki poznał śp. Zbigniewa Wysockiego na początku stanu wojennego. W niedługim czasie połączyła ich silna, przyjacielska więź oparta na wspólnej trosce o dobro Polski.

– Najpierw rozmawialiśmy o tym, co możemy zrobić, co możemy Polsce dać. I to były bardzo różne działania. Podejmowaliśmy działania przypominające o historii. Naszym wspólnym drogowskazem było mówienie o dokonaniach wspaniałego Polaka śp. Eugeniusza Kwiatkowskiego, który potrafił z niczego zrobić potęgę, czyli Centralny Okręg Przemysłowy – podkreślił b. wiceminister transportu i gospodarki morskiej.

Ostatnią inicjatywą podjętą przez inż. Zbigniewa Wysockiego była organizacja sympozjum dotyczącego zbliżającej się 101. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem, która przypada 10 lutego.

– Tę rocznicę łączyliśmy również z tragedią, która wydarzyła się właśnie 10 lutego 1940 roku w Białymstoku. Mowa o rozpoczęciu deportacji Polaków na Sybir. Wspólnie wyciągnęliśmy wnioski, że cała nasza historia jest sinusoidą. Raz wszystko idzie dobrze, jak np. II Rzeczpospolita, a za chwilę coś spada i się przewracamy – ocenił kpt. Zbigniew Sulatycki.

Źródło: Radio Maryja

Uroczystości pogrzebowe śp. inż. Zbigniewa Wysockiego odbyły się 30 stycznia, 2021. Mszy św. w Archikatedrze Oliwskiej przewodniczył ks. bp Zbigniew Zieliński, biskup pomocniczy gdański. Modlitwa różańcowa w kaplicy na Cmentarzu Katolickim w Sopocie poprzedziła Mszę Świętą.

Msza Św. w Archikatedrze Oliwskiej była transmitowana online:

Website | + posts

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *