W Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Śmierci składamy hołd Polakom katowanym w niemieckich obozach zagłady. Niech pamięć ich cierpienia nigdy nie zginie!

W Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Śmierci składamy hołd Polakom katowanym w niemieckich obozach zagłady. Niech pamięć ich cierpienia nigdy nie zginie!

List polskiego więźnia KL Auschwitz Józefa Fijałkowskiego, wywiezionego do Oświęcimia z masowej łapanki ulicznej w Warszawie w dniu 13 sierpnia 1940 roku, zarejestrowanego pod numerem KL Auschwitz 3088, przebywającego w bloku 17-tym. List pisany 13 października 1940 roku do żony Danuty Fijałkowskiej w Warszawie.

Fragment książki M. B. Szonert pt. „Between Katyn and Auschwitz”

„Moja najdroższa żono!”

Danusia jest w stanie przeczytać nagłówek listu ale z resztą tekstu potrzebuje pomocy. Pani Sowińska czyta dalej a Danusia pożera każde słowo.

Dziękuję bardzo za Twój list. Jestem zdrowy i trzymam się dobrze. Bardzo ucieszył mnie Twój list. Jesteś bardzo odważna i bardzo mądra. Kocham Cię jeszcze bardziej niż kiedykolwiek. Znam już Twój list na pamięć. Napisałeś w nim: „Chcę mieć to dziecko” i ta wiadomość cieszy mnie bardziej niż cokolwiek innego. Jeśli Bóg chce, abyśmy mieli to dziecko, to wspaniale! Pan Bóg nam pomoże i ochroni nas. Mam nadzieję, że wkrótce będę mógł wrócić do domu. Naprawdę mam nadzieję, że będę mógł żyć szczęśliwie z Tobą i z naszym dzieckiem. Proszę odpisz szybko i tym razem napisz trochę więcej. Przesyłam Ci sto całusów.

Twój mąż Józef

Change this Subheading

Image Box Title

Change this description

Website | + posts

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *