W Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Śmierci składamy hołd Polakom katowanym w niemieckich obozach zagłady. Niech pamięć ich cierpienia nigdy nie zginie!

W Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Śmierci składamy hołd Polakom katowanym w niemieckich obozach zagłady. Niech pamięć ich cierpienia nigdy nie zginie!

List polskiego więźnia KL Auschwitz Józefa Fijałkowskiego, wywiezionego do Oświęcimia z masowej łapanki ulicznej w Warszawie w dniu 13 sierpnia 1940 roku, zarejestrowanego pod numerem KL Auschwitz 3088, przebywającego w bloku 17-tym. List pisany 13 października 1940 roku do żony Danuty Fijałkowskiej w Warszawie.

Fragment książki M. B. Szonert pt. „Between Katyn and Auschwitz”

„Moja najdroższa żono!”

Danusia jest w stanie przeczytać nagłówek listu ale z resztą tekstu potrzebuje pomocy. Pani Sowińska czyta dalej a Danusia pożera każde słowo.

Dziękuję bardzo za Twój list. Jestem zdrowy i trzymam się dobrze. Bardzo ucieszył mnie Twój list. Jesteś bardzo odważna i bardzo mądra. Kocham Cię jeszcze bardziej niż kiedykolwiek. Znam już Twój list na pamięć. Napisałeś w nim: „Chcę mieć to dziecko” i ta wiadomość cieszy mnie bardziej niż cokolwiek innego. Jeśli Bóg chce, abyśmy mieli to dziecko, to wspaniale! Pan Bóg nam pomoże i ochroni nas. Mam nadzieję, że wkrótce będę mógł wrócić do domu. Naprawdę mam nadzieję, że będę mógł żyć szczęśliwie z Tobą i z naszym dzieckiem. Proszę odpisz szybko i tym razem napisz trochę więcej. Przesyłam Ci sto całusów.

Twój mąż Józef

Change this Subheading

Image Box Title

Change this description

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published.