In Memoriam Maria Michejda

In Memoriam Maria Michejda

Dr Nauk med. Maria Michejda (84 lata), zmarła wskutek komplikacji po długotrwałej chorobie 13 sierpnia w Waszyngtonie; Kochająca matka, babcia, żona i przyjaciółka wielu z nas, Maria była także wybitnym naukowcem, autorem i opiekunem patentów w swojej kilkudziesięcioletniej karierze. Jej praca, wciąż nieukończona, obejmowała głównie przełomowe badania nad komórkami macierzystymi w Międzynarodowym Centrum Interdyscyplinarnych Badań Immunologii, Georgetown University Medical Center. Była również powiązana z New York University School of Medicine, National Cancer Institute (NCI) oraz członkiem National Advisory Child Health and Human Development Council w National Institutes of Health.

Była członkiem-założycielem Międzynarodowego Towarzystwa Medycyny i Chirurgii Płodowej oraz redaktorem-założycielem czasopisma Fetal Diagnosis and Therapy. Jako uznany autorytet była również członkiem watykańskiej naukowej komisji doradczej Pontificia Academia pro Vita, prezentując etykę medycyny płodowej i transplantacji komórek macierzystych. Maria była współzałożycielką i prezesem Polish American Health Association. Wcześniej współpracowała ze swoim zmarłym mężem, doktorem Christopherem J. Michejdą w znacznej części swojej pracy, będąc jednocześnie lekarzem-naukowcem, będąc również częścią pokolenia kobiet pionierów w badaniach medycznych. Za swój wkład w badania medyczne otrzymała pięć międzynarodowych medali.

Maria wyróżniała się przyjemnych charakterem, a jej elegancja i pewność siebie były natychmiast rozpoznawalne. Była dobrze znana w kręgu społecznym, który przez dziesięciolecia definiował waszyngtońską Polonię, i była niezłomną orędowniczką wyrażania polskości i spraw polsko-amerykańskich. Naturalnie,  rozszerzyło się to na arenę polityczną. Wraz z mężem odegrała kluczową rolę wspierającą na bardzo krytycznym wczesnym etapie inicjatywy, która zapoczątkowała w latach 90-tych spójny, skuteczny ruch działań politycznych, związany z ewentualnym wejściem Polski do NATO, geopolitycznego przełomu pokolenia dla jej ojczyzny – Polski.

Ponad dekadę wcześniej Maria bezpośrednio uczestniczyła w inicjatywie wsparcia Polski w okresie stanu wojennego z Georgetown University – pracy, która zapewniła zarówno materialne wsparcie, jak i ważną publiczną widoczność nastrojów emigracyjnych w tym kraju dotyczących odrodzenia się Polski jako normalne, postkomunistyczne społeczeństwo. Maria została odznaczona oficjalnym polskim Orderem Zasługi w dowód uznania za swą działalność. Jako nowo-przybyłą w latach 60-tych, przyjęła amerykański idealizm epoki Johna F. Kennedy’ego, perspektywę, którą wyznawała przez całe życie.

W epitafium jej męża czytamy, że reprezentował on złoty sztandar przywództwa w polonijnej społeczności – podobnie jak Maria, ponieważ byli nierozłącznym zespołem w tym i wielu innych aspektach. Bardzo nam jej będzie brakować.

Maria z domu Łącka pozostawiła kochającą córkę Monikę Goodrich (Robert) oraz wnuczki Gabriellę Goodrich i Andrew Goodrich.

Msza żałobna odbędzie się 28 sierpnia o godzinie 11:00 w kościele katolickim Lady of Mercy, 9200 Kentsdale Dr., Potomac, MD z przyjęciem bezpośrednio po nabożeństwie w godzinach 12-14.

Website | + posts

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *