Międzynarodowy Raport Kliwlendzki nt. Zbrodni Katyńskiej, 2012

Międzynarodowy Raport Kliwlendzki nt. Zbrodni Katyńskiej, 2012

W dniach 4-5 lutego 2011 r., dla upamiętnienia 70-tej rocznicy zbrodni katyńskiej, Frederick K. Cox International Law Center oraz Libra Institute, Inc. zorganizowały Sympozjum i Spotkanie Ekspertów w Case Western Reserve University School of Law. Była to okazja do zgromadzenia czołowych międzynarodowych ekspertów w dziedzinie orzecznictwa, międzynarodowego prawa karnego i zbrodni katyńskiej, a także przedstawicieli Polski i Rosji, w celu przeprowadzenia debaty na temat prawa i polityki związanej ze zbrodnią Katyńską w kontekście międzynarodowym.

Celem Sympozjum i Spotkania Ekspertów było zbadanie możliwości odpowiedzialności, ujawnienia, upowszechnienia wiedzy i reparacji związanych ze zbrodnią katyńską.  Po 12 latach od wydania Raportu Kliwlendzkiego o Zbrodni Katyńskiej, po raz pierwszy publikujemy jego polską wersję.  Pragniemy podkreślić, że Raport ten powstał w politycznym klimacie resetu z Rosją i zawiera wiele rekomendacji w stosunku do Rosji, które w roku 2022 w epoce wojny na Ukrainie, są nie do zrealizowania.  Niemniej jednak, jak to historia zbrodni katyńskiej pokazuje, przyjdzie z pewnością czas kiedy te postulaty Rosja będzie musiała zrealizować.  Na chwilę obecną realne są do wykonania rekomendacje tego raportu w stosunku do strony polskiej i amerykańskiej oraz dla podmiotów pozarządowych.

Katyn Justice Delayed or Justice Denied - Report of the Cleveland Experts' Meeting - Katyn Justice Delayed or Justice Denied - Report of the Clevelan pl

 

Website | + posts

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *