“Podaj rękę Ukrainie”- Koncert Charytatywny w Domu Kombatanta im. gen. Andersa w Paryżu

“Podaj rękę Ukrainie”- Koncert Charytatywny w Domu Kombatanta im. gen. Andersa w Paryżu

Organizacje polonijne działające przy Domu Kombatanta im. Gen. Andersa w Paryżu wraz z polonijnymi artystami spontanicznie włączyli się w akcję pomocy dla cierpiącej Ukrainy.

„Podaj rękę Ukrainie”- pod takim hasłem odbył się koncert charytatywny w niedziele 3 kwietnia, 2022. Udział wzięli – Jakub Tokarczyk, Grzegorz Szydło, Victor Szydło, Zespół Pieśni i Tańca ‘Polonez’ pod dyr. Zofii Toriel, Chór ‘Piast’ pod dyr. Brygidy Rucińskiej Do wspólnego koncertowania włączyli się również artyści ukraińscy, solistka Oksana Nikityuk i Chór St. Volodymir le Grand” de Paris, pod dyr. Lessia Mikytyn. W drugiej części koncertu, wystąpili Karol Dobrowolski, Eduards Rutkowski i Sylwester Carbeuf.

Konsul Generalny Andrzej Szydło, w słowie powitalnym powiedział:

„Jestem dumny, jestem wzruszony, że mogę rozpocząć ten koncert i chcę powiedzieć rzeczy, które wydają się oczywiste, ale należy je powtarzać raz zarazem. Mija ponad miesiąc od rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Od tego momentu, zginęły setki, może tysiące ludzi. Musimy być solidarni. Nie możemy przestawać, nie możemy zatrzymywać naszej solidarności. Mimo to, że dzienniki w telewizjach francuskich i innych nie zaczynają się już od wiadomości z Ukrainy. Chociaż, być może po odkryciach masowych grobów pod Kijowem, ten temat znowu poruszył Europę tym niemniej – jestem zadowolony z tego, ze ten koncert odbywa się nie na samym początku, kiedy w całej Europie był wielki przypływ sympatii, wielki przypływ solidarności z Ukrainą. Chodzi o to, żeby ta solidarność trwała, żebyśmy nie byli zmęczeni, żebyśmy pomagali Ukrainie wpłatami pieniędzy, żebyśmy pomagali materialnie, żebyśmy pomagali duchowo, żebyśmy byli z Ukraińcami, żeby wiedzieli o tym cały czas, że Polska i Europa za Nimi stoi i że będziemy razem z Wami, dopóki Ukraina nie będzie wolna. To myślę, jest przekonanie, które dzielimy wszyscy, które my wszyscy wspieramy, wspiera je polski rząd I o tym pamiętajcie ze jesteśmy z Wami. Chciałbym dodać jeszcze, ze powinniśmy być w tym momencie dumni sami z siebie; dlatego, że po wybuchu wojny, po rosyjskiej agresji na Ukrainę, nikt nie odpowiedział tak, jak Polacy, na potrzeby tych ludzi; kobiet, dzieci osób starszych, które uciekały przed bombami najprostszą drogą do Polski. To my przyjęliśmy setki, tysiące, dziesiątki tysięcy osób potrzebujących pomocy w naszych domach. I oni ciągle tam mieszkają, ciągle tam są i nie chcą wyjeżdżać na Zachód. Wielu z nich chce zostać w Polsce po to, żeby wrócić do swoich domów, kiedy Ukraina będzie wolna. . Dlatego, proszę, powtarzajmy naszym francuskim znajomym, przyjaciołom, wszystkim tym, którzy rozpoczynają temat ukraiński: to nie jest wojna zawiniona przez Ukrainę, to jest agresja rosyjska. Mówmy o tym jasno, prosto, nie owijajmy w bawełnę. I bądźmy z siebie dumni, I bądźmy solidarni z Ukrainą I z Ukraińcami.…”

Obecny wśród zaproszonych, ksiądz proboszcz Sebastian Karwowski, zapewniając o modlitwę za Ukrainę, wspomniał o bliskim koledze z jego parafii rodzinnej, który jest proboszczem w Charkowie. “Nie wrócił do Polski; został ze swoimi parafianami. Działa teraz w Caritasie, w Charkowie. Tak, że i za niego proszę o modlitwę, za jego parafian. Myślę, że ta iskierka, te nasze serca które dzisiaj przez ten koncert i poprzez naszą obecność , również pomoże naszym braciom Ukraińcom; że my jesteśmy cały czas z Wami, modlimy się za Was. Robimy, co można. ja też moim parafianom Francuzom wszystko tłumaczę. Trzeba mówić prawdę, nie dać się zmanipulować! To jest tragedia. Jesteśmy wszyscy poruszeni, że w 21-ym wieku dzieją się takie straszne rzeczy, że ktoś napada na kraj, niewinny kraj. Oby się to wszystko jak najszybciej skończyło! Oby Pan Bóg dał nam pokój na Ukrainie, pokój w Europie, żeby dobro zwyciężyło zło..”….

Koncert dla Ukrainy, z inicjatywy  Stowarzyszenia Polskich Kombatantów Koło Paryż  i  spontanicznej współorganizacji Chóru  ‘Piast’, Zespołu Piesni i Tańca „‘Polonez”, Stowarzyszenia Obrońców Domu Kombatanta, Szkoły ‘Ecole Nova Polska’, Klubu Gazety Polskiej ‘Paryż Notre-Dame’, zgromadził liczną publiczność, nie tyko polonijną, której rozmowy przy wspólnym bufecie trwały do późnego wieczora.

Koncert był transmitowany na kanale www.pepe-tv.eu, można go otworzyć również na https://youtu.be/psxZ8EOPBBs

Krótkie wideo streszczenie znajduje się tu: https://www.youtube.com/watch?v=JDM2ppFSh-A

Mirosława Woroniecka, współorganizator,

– Klub Gazety Polskiej Paryż Notre-Dame, prezes ,

– Stow. Obrońców Domu Kombatanta im. Gen. Andersa-wiceprezes

– Stow. Polskich Kombatantów, Koło Paryż – 2gi sekretarz,

– Stow. Dom Bożego Miłosierdzia,

 – Światowe Stowarzyszenie „Republika Polonia”.

 

Website | + posts

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *