Komu Polska Przeszkadza – Wywiad z P. Wittem

Komu Polska Przeszkadza – Wywiad z P. Wittem

Komu Polska przeszkadza?

 Wywiad z Piotrem Wittem – historykiem sztuki, pisarzem, eseistą, autorem kilkudziesięciu esejów, publicystą i dziennikarzem, absolwentem filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Piotr Witt w latach 1974 – 1981 redagował dział sztuki dawnej w piśmie Sztuka. Na antenie  rozgłośni polskiej Radia Wolna Europa, aż do jej zamknięcia w 1994 roku wygłosił około 3 tysięcy felietonów. Od 2014 roku jest stałym korespondentem Radia Wnet i jego miesięcznika.  We wrześniu 2022 roku wziął udział w organizowanym przeze mnie i profesora Zbigniewa Judyckiego XXIV Sympozjum Naukowym „Polacy w Paryżu” wygłaszając wykład o redaktorze Macieju Morawskim. Mieszka we Francji od ponad czterdziestu lat. Główne książki: Vierge de Częstochowa en tant qu’une idée politique, Hotel de Monaco – Ambassade de Pologne, Przedpiekle sławy. Rzecz o Chopinie, Kroniki Paryskie, Komu Polska przeszkadza i ostatnia książka Piotra Witta –  Kroniki Paryskie 2. Wywiad przeprowadzony został po wieczorze autorskim, który odbył się we wtorek 14 III 2023 w paryskim Domu Kombatanta.

 Wywiad prowadzi Krzysztof Tadeusz Walendzik

 

– Panie redaktorze, Komu Polska Przeszkadza jest przedostatnią pozycją, którą Pan napisał. Co by Pan o tej książce mógł powiedzieć.

Piotr Witt

– Istotnie, ostatnią pozycją którą wydałem, a którą odebrałem kilka dni temu z drukarni jest książka Kroniki Paryskie 2. Komu Polska przeszkadza? Otóż wiemy, że Polska przeszkadza wielu od bardzo dawna. Przeszkadzała przede wszystkim Krzyżakom, i wielu innym, a potem naszym sąsiadom, w rozmaity sposób. Dzisiaj Polska także wciąż przeszkadza: trzeba było napisać o tym książkę. Niestety, w ciągu ostatnich lat wizerunek Polaka został urobiony przez historiografię, prasę i media zachodnie, przykrojony na konkretny użytek polityczny.

Polak jest przedstawiany jako antysemita, który miał swój udział w holokauście Żydów, Polak pijak, itd.  Trzeba było to wszystko przygwoździć i to wszystko zmienić. Właśnie w tym celu napisałem tę książkę. Jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie napisałem o polskich ziemiach wschodnich, które od konferencji w Casablance w styczniu 1943 roku były bardzo ważnym elementem politycznym  na szachownicy świata, no bo przecież trzeba było okroić Polskę o jej ziemie wschodnie. Fakt, że Polska otrzymała ziemie zachodnie, to przez opinię publiczną świata przyjęte było jako rzecz naturalna, jako odszkodowanie za te wielkie spustoszenie, za wyniszczenie biologiczne narodu polskiego i wyniszczenie fizyczne Polski. Natomiast za co nam zabrano Kresy Wschodnie, tego nikt nigdy nam nie tłumaczył i do dzisiaj właściwie my tego nie wiemy.

Pisałem o rusyfikacji Ukrainy na długo przed wybuchem wojny na Ukrainie. Nie jest to esej oportunistyczny, tylko esej historyczny, w którym starałem się pokazać jak ta rusyfikacja przebiegała. Pisałem również o tym dlaczego tak polski katolicyzm i religijność przeszkadza. Przede wszystkim przeszkadza politycznie. Polska katolicka jest czarną owcą Europy, bo jest to duży naród, który uważa, że istnieją prawa wyższe i ważniejsze nawet od prawodawstwa europejskiego czy od ONZ, a nawet od NATO – to prawa BOSKIE.  Przeszkadza także bardzo w handlu, no bo pokazuje, że istnieją wartości większe niż na przykład torebka z krokodyla za 144 tysiące złotych. Więc Polska ciągle wszystkim przeszkadza i to właśnie powód, dla którego napisałem tę książkę. Przez wiele tygodni w mojej ulubionej księgarni Multi Book była ona na pierwszym miejscu w sprzedaży.

KTW – Panie Piotrze, mówił Pan o tym w swoim wystąpieniu, ale proszę powiedzieć, czy istnieją szanse, że polska ułomna polityka historyczna w Polsce, Europie i Świecie się zmieni. Mówiliśmy o tym po Pańskiej prezentacji podczas dyskusji. Polska dyplomacja po czasach komunizmu, dopiero się tworzy, PAN – który czeka na gruntowne reformy i dekomunizację i który, jak było mówione podczas dyskusji. współorganizował przed kilku laty haniebną paryską konferencję „Nowa polska szkoła Holokaustu”, polska racja stanu i propaństwowe myślenie dopiero się rodzi. Czy wierzy Pan, że my Polacy będziemy w stanie odkłamywać wszystko to, co przez dziesięciolecia o Polsce mówiono?

– Proszę pana, nadzieję trzeba mieć zawsze. Ale Pismo Święte mówi – poznamy ich po owocach. Zobaczymy, jeśli owoce będą pozytywne, to bardzo z tego się ucieszymy, ale nie ma co z góry zakładać, że wszystko będzie jak najlepiej. Nie wiadomo.

KTW – A w jaki sposób można nabyć Pańskie książki.

PW – Warszawska księgarnia Multi Book i Dom Wydawniczy Prohibita jest księgarnią wysyłkową. Komu Polska Przeszkadza, jak i pozostałe książki są dostępne, z wyjątkiem polskiej wersji książki o Chopinie, której nakład jest już od dawna wyczerpany.

KTW – Dziękuję za rozmowę.

Poniżej 3 krótkie cytaty z książki Komu Polska Przeszkadza

– „Przez wiele lat przepuszczano ataki na kościół katolicki za jego przeszłość w czasie ostatniej wojny. Oskarżano  Piusa XII, że był papieżem Hitlera, że swoją postawą dopomagał w prześladowaniu Żydów, ale któż poza paroma specjalistami wiedział, że po wojnie wielki rabin Rzymu Zolli nawrócił się na katolicyzm razem z całą rodziną i że przyjął na chrzcie imię Eugenio z wdzięczności dla Eugenio Pacellego – Piusa XII za uratowanie życia tysiącom Żydów. Kto wiedział, że dla tego samego powodu Golda Meir wyrażała wdzięczność Piusowi XII z trybuny ONZ, albo że w 1945 roku przyjechała do Rzymu orkiestra symfoniczna złożona z Żydów z całego świata, aby odegrać hymn wdzięczności dla papieża i duchowieństwa katolickiego. Dyrygował orkiestrą słynny Amerykanin Paweł Klecki, urodzony w rodzinie żydowskiej w Łodzi.”

– „W 2002 roku obchodzono 60. rocznicę łapanki Żydów w Paryżu w welodromie zimowym tzw. Vel d`Hiv. O tym wydarzeniu Joseph Losey w 1976 r nakręcił film z Alainem Delon. W ramach obchodów  60-tej rocznicy zaproszono do telewizji pewnego bardzo starego pana, który jako jeden z nielicznych uratował się z tej największej łapanki w historii. Dziennikarz prowadzący program zadał mu na wstępie pytanie: Proszę niech Pan powie telewidzom, jak ci Niemcy was tam traktowali? Jacy Niemcy?! – obruszył się starszy pan – Ja nie widziałem żadnego Niemca. To byli sami Francuzi, policja francuska. Cóż, dziennikarz uczył się historii w szkole, jak inni Francuzi w jego wieku i wiedział tyle, ile wyniósł ze szkoły.”

– „Dopiero wybuch rewolucji bolszewickiej odmienił stosunek Francji do polskich dążeń wolnościowych. Francuzi zbroili polskiego żołnierza najpierw przeciwko Niemcom, później przeciwko bolszewikom, którzy mieli zagarnąć francuskie pieniądze.  Francuzi pomagali również armii Białych z nadzieją na powrót caratu. Piłsudski, Dmowski, Paderewski musieli użyć zasobów dyplomacji, żeby pozyskać dla sprawy polskiej Francuzów – zwycięzców w wojnie. Międzynarodowy Korpus Ekspedycyjny przeciwko bolszewikom w końcu 1918 roku był pomysłem Clemenceau (50 000 Czechów, 12 000 Francuzów i tyluż Polaków).

W dużym przybliżeniu, ale nie bez racji, jak sądzę, możemy powiedzieć, że sprawę niepodległości Polski uratowali bolszewicy, a w każdym razie wybuch rewolucji bolszewickiej”.

 

Krzysztof Tadeusz Walendzik

absolwent filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, dziennikarz, publicysta. Publikował w: paryskim Głosie Katolickim, Dzienniku Łódzkim, ITS, Dzienniku Bałtyckim,  paryskim Biuletynie Stowarzyszenia Dziennikarzy Tłumaczy i Twórców w Europie, Polonijnym Centrum Internetowym   centre-polonais.fr, od pięciu lat  współpracuje  z polonijną  telewizyjną  z Niemiec – Pepe TV  pepe.tv.eu, nagrywał relacje radiowe dla Radia RSC, Radia Łódź i Radia Wnet.

Zobacz też https://republikapolonia.pl/2023/03/14/komu-polska-przeszkadza/

 

Website | + posts

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *