Zapomniany Sprawiedliwy Tadeusz Modelski – Film Dokumentalny

Zapomniany Sprawiedliwy Tadeusz Modelski – Film Dokumentalny

 

Film dokumentalny o bohaterskich czynach Tadeusza Modelskiego
urzędnika państwowego Drugiej Rzeczpospolitej 

Zapomniany Sprawiedliwy Tadeusz Modelski: Przedstawiamy Państwu historię polskiego przedwojennego urzędnika państwowego, który uratował grupę około 5,000 Żydów z Pragi czeskiej, których życie było zagrożone po agresji hitlerowskiej na Czechosłowację w marcu 1939 roku. 

Jest to wspaniała historia bohaterskiej postawy urzędnika państwowego Drugiej Rzeczypospolitej Tadeusza Modelskiego. Historia ta do dziś nie ujrzała światła dziennego. Nie znajdziemy jej ani w podręcznikach historii ani w pracach naukowych.  Badacze Holocaustu też do niej nie dotarli.  Ślady tej bohaterskiej akcji zostały szczelnie zatarte przez drugą wojnę światową i powojenną niechęć do Rządu Londyńskiego.  Dlatego też warto się zapoznać z tą ważną historią nieznaną i bohaterem zapomnianym.

Warto się dowiedzieć jak polskie przedwojenne władze w obliczu narastającej hitlerowskiej agresji wobec Polski w 1939 roku mimo wszystko udzielali Żydom pomocy w momencie kiedy cały świat na rozkaz Hitlera się od nich odwracał.  Warto wiedzieć jak Polacy uratowali kilka tysięcy Żydów czeskich przed niemiecką eksterminacją w warunkach niemieckiego terroru propagandowego przeciw Polsce.

Film jest w wersji polskiej i angielskiej. Zapraszamy do oglądania i prosimy o szeroką dystrybucję.

 

 
 

 

Film dokumentalny pt. “Zapomniany Sprawiedliwy Tadeusz Modelski” opowiada o tajnej operacji ratowania kilku tysięcy Żydów czeskich przez polskiego urzędnika państwowego Tadeusza Modelskiego po agresji Hitlera na Czechosłowację w marcu 1939 roku.

Projekt dofinansowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu “Polonia i Polacy za Granicą 2023”. Wartość dofinansowania: 70 000 zł; całkowita wartość zadania 75 000 zł. Film ten wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Website | + posts

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *