Mamy całkowite zaćmienie słońca!

Mamy całkowite zaćmienie słońca!

Nareszcie nadszedł długo oczekiwany dzień całkowitego zaćmienia słońca!

Miliony ludzi w Ameryce Północnej skierowało wzrok w górę, aby być świadkami najbardziej wyczekiwanego wydarzenia na niebie w ostatnich latach. Według NASA zaćmienie było widoczne po raz pierwszy około godziny 11:07 czasu pacyficznego w poniedziałek na meksykańskim wybrzeżu Pacyfiku, kiedy Księżyc przesunął się między Ziemią a Słońcem, chwilowo powodując zaciemnienie nieba. Następnie „ścieżka totalnego zaćmienia”, która obejmowała pas szerokości ponad 160 km szerokości kontynentu kontynuowała podróż przez 15 stanów w USA.

W amerykańskich stanach od Teksasu po Maine słońce było całkowicie zasłonięte przez kilka minut w godzinach południowych. Zaćmienie to było przynajmniej częściowo widoczne – jeśli pogoda na to pozwoliła – nawet w 49 stanach USA. Alaska to jedyny stan, w którym nie można było zobaczyć zaćmienia. 

Mamy całkowite zaćmienie słońca!

Okręgi szkolne w wielu stanach USA znajdujących się na ścieżce zaćmienia zdecydowały się na wcześniejsze zwolnienie uczniów lub całkowite zamknięcie szkoły, podczas gdy inne okręgi szkolne zdecydowały się pozostać otwarte i przekształcić wydarzenie w doświadczenie edukacyjne dla uczniów. Kilka okręgów w północno-wschodnim Ohio, Arkansas, Teksasie, Georgii, Indianie, środkowym Kentucky, Illinois, Nowym Jorku, Vermont, Pensylwanii, Oklahomie, Missouri, Maine i New Hampshire zostało zamkniętych przez cały dzień 8 kwietnia.

Inne stany – na przykład mieszkańcy południowej Florydy, środkowego Ohio i północnego Teksasu – pozwoliły rodzicom decydować, czy chcą bez konsekwencji zabrać swoje dzieci ze szkoły.

Miliony podróżują aby zobaczyć zaćmienie słońca!

Miliony ludzi podróżowało z bliska i z daleka do 15 stanów USA oraz obszarów Kanady i Meksyku, aby zobaczyć całkowite zaćmienie słońca 8 kwietnia 2024 roku. Wielu obserwatorów nieba zgromadziło się nad wodospadem Niagara w stanie Nowy Jork na wspólne oglądanie zaćmienia. Podobnie było w Mazatlan w Meksyku i wielu innych miastach na trasie zaćmienia.

Według firmy Lisa W. Miller & Associates zajmującej się badaniami konsumenckimi, około 12 milionów ludzi wyruszyło w podróż, aby zobaczyć, jak Księżyc przesłania Słońce, co przyniosło dodatkowy dochód miastom i małym miasteczkom znajdującym się na trasie zaćmienia. Wiele dużych miast doświadczyło znacznego napływu gości. Niektórzy lokalni urzędnicy ogłosili nawet stan wyjątkowy, ostrzegając, że mogą wystąpić korki, a warunki jazdy mogą znacznie się pogorszyć.

W rezultacie okręgi między innymi w Teksasie, północnej części stanu Nowy Jork, New Jersey i wschodnim Tennessee zdecydowały się wypuszczać uczniów ze szkół wcześniej, aby zapobiec potencjalnym zatorom na drogach.

Sakramentalne „tak” raz w życiu!

8 kwietnia 2024 roku prawie 300 par zgromadziło się na ścieżce całkowitego zaćmienia, aby złożyć śluby małżeńskie podczas tego wydarzenia.

Według magazynu People, w Russellville w Arizonie odbył się festiwal „Całkowite zaćmienie serca”, masowa ceremonia ślubna, która zakończyła się kilka minut przed całkowitym zaćmieniem słońca przez księżyc. Oficer weselny, a także dekoracje, kwiaty i tort weselny zostały zapewnione bezpłatnie parom, które pojawiły się tam z zezwoleniem na zawarcie związku małżeńskiego, ale rodzina i przyjaciele, którzy chcieli być świadkami ceremonii, musieli kupić bilet.

Rodney Williams, organizator wydarzenia, powiedział, że impreza „rozrosła się znacznie powyżej moich pierwotnych oczekiwań”, gdyż prawie 300 par z 22 różnych stanów zapisało się, aby powiedzieć „tak” podczas zaćmienia. „Takie przeżycie zaćmienia słońca zdarza się raz w życiu. Wiele par ma więc wyjątkowe powody, aby chcieć zawrzeć związek małżeński właśnie w tym czasie”. powiedziała Williams.

 
 
 
 
Website | + posts

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *