Wesprzyj Polonię w Brazylii!

Wesprzyj Polonię w Brazylii!

Uwaga! Pomoc pilnie potrzebna!

Drodzy Państwo!

Nasi rodacy w Porto Alegre w Brazylii, a dokładnie tamtejsza polska parafia, potrzebują naszej pomocy finansowej w renowacji kościoła polskiego po straszliwej powodzi, która nawiedziła stan Rio Grande do Sul. Poniżej załączam link z kontami w różnych walutach, na które można dokonać transferów donacji.  Dokonując przelewu prosimy dodać w opisie “Wsparcie dla Polonii w Brazylii” aby było wiadomo, do kogo ma trafić to wsparcie finansowe:

 
Apeluje o szczodre dotacje by Polonusi w Porto Alegre poczuli, że nie są sami i że mogą liczyć na pomoc rodaków z całego świata. Proszę o rozpropagowanie tego apelu wśród znajomych.
Andrzej Otomański
 
Można też wpłacać donacje na konto, jakie KUL otworzył w celu wspierania Polonii w Porto Alegre w odbudowie polskiego Polskiego Kościoła. Zbiórkę pieniędzy na rzecz poszkodowanych przez powódź prowadzi TOWARZYSTWO Przyjaciół KUL. Pieniądze dla powodzian można wpłacać również na specjalnie utworzony do tego celu rachunek bankowy:
 
Pomoc dla Brazylii”: 23 1240 5497 1111 0011 0311 8537.
 
W nawiązaniu do naszej pierwszej informacji o powodzi jaka nawiedziła rejon Rio Grande do Sul i zniszczyła polski kościół w Porto Alegre,  prezentujemy najnowsze wiadomości w tej sprawie właśnie otrzymane od Ojca Zdzisława Malczewskiego: 
 

Skutki powodzi w polskim kościele w brazylijskim Porto Alegre

Kolejna niedziela w kalendarzu liturgicznym naszego Kościoła 26 maja 2024 roku to uroczystość Trójcy Przenajświętszej! Z przykrością w sercu pragnę stwierdzić, że ze względu na przeciągającą się tragiczną powódź w brazylijskim stanie Rio Grandę do Suł i jego stolicy Porto Alegre – w której 1/3 terytorium została zalana brudną wodą – od miesiąca nie możemy sprawować Mszy św. w Polskim Kościele Pani Jasnogórskiej, gdyż tak region, jak i sama nasza świątynia zostały zalane wysoką wodą!

W minionym tygodniu kolejne dni i noce pełne ulewnych deszczy nadal spowodowały utrudnienie w dotarciu do naszego kościoła, aby rozpocząć czyszczenie, odnowienie tego wyraźnego znaku wiary polskich emigrantów, którzy podjęli się trudnego wysiłku w okresie kryzysu światowego i zbudowali własny kościół!

Przed naszą wspólnotą polonijną staje wyzwanie, aby przywrócić tej świątyni – ofiarną pracą i z pomocą dobrych i solidarnych ludzi –  warunki do jej godnej misji nadprzyrodzonej!

27 maja br. udaliśmy się z przedstawicielami Rady Kapelanii do Kościoła Polskiej Pani Jasnogórskiej w Porto Alegre, mieście doświadczanym od miesiąca skutkami powodzi! Ostatni raz byłem w kościele przed miesiącem, aby przenieść Najświętszy Sakrament na piętro do mojej biblioteki!

W gumowcach i rękawiczkach gumowych weszliśmy do sali, gdzie mamy niedzielne spotkania po Mszy świętej i przez zakrystię weszliśmy do świątyni!

Widok naszego kościoła był dla nas wstrząsający!

Woda dostawała się poniżej drzwi wejściowych od strony ulicy, stąd też nie dostały się śmieci do kościoła tylko brązowa, tłusta woda sięgająca gdzieś 1,20 m wysokości, jak można było zaobserwować na ścianach pozostawiony brud!

Ławki poprzewracane, jak gdyby ktoś je rzucił je w jedno miejsce! Najbardziej zwróciła moją uwagę figurka Chrystusa Zmartwychwstałego, która pozostała na podstawie tak jak stała przez cały Okres Wielkanocy! Figurka lekka, postawiona na wysokości była nienaruszona. Natomiast ciężkie, z drzewa wykonane ławki, rzucone były przez falę wody do konta kościoła! Dla mnie, ucznia Chrystusa, to znak Boży dla nas:

Jezus w tym naszym trudnym, bolesnym czasie cierpienia jest z nami w postawie stojącej, zacheca nas byśmy nie pozwolili, by wiatry chorych ideologii pomiatały nami, jak fale wody ciężkimi ławkami!

Jadąc do kościoła mieliśmy okropny, smutny, przygnębiający  widok rzeczy usuniętych z domów, mieszkań z parteru, sklepów, zakładów przemysłowych! To co zostało nasiąknięte brudną wodą przez wiele dni, nie nadaje się do użycia! Stąd na chodnikach ulic stosy wyrzuconych rzeczy łącznie z meblami! Co pewien czas podjeżdżały ciężarówki i robotnicy wrzucali te wszystkie zniszczone rzeczy na przyczepę, aby zostały wywiezione poza miasto!

W imię Boże i za wstawiennictwem naszej Patronki Kspelanii i Kościoła Polskiego Pani Jasnogorskiej rozpoczniemy we wtorek zbierać w sali, zakrystii i kościele to co nie zostało przenikniete wodą i nie uległo zniszczeniu! W środę natomiast wejdzie do kościoła firma, która rozpocznie dokładne mycie i czyszczenie świątyni! Następnie po wyschnięciu ścian, posadzki przystąpimy do konkretnych prac remontowych!

Potrzebujemy jak najszybciej wyczyścić ściany, posadzkę kościoła, gdyż błoto jest bardzo „tłuste” więc kiedy jeszcze jest mokre trzeba go usunąć jak najszybciej! Kiedy takie błoto wyschnie to już jest dużo trudniej je usunąć, nawet z butów!

Służby sanitarne informują aby pracować w czyszczeniu pomieszczeń mieszkalnych, miejscach społecznych ostrożnie, właśnie w rękawicach i butach gumowych, aby chronić organizm od różnych chorób prowokowanych zakażeniem jakimś wirusem!

Wszystkim Ludziom Dobrej Woli, którzy składają swoją pomoc finansową do instytucji Kościoła w Polsce, aby nas wesprzeć w tym trudnym, smutnym okresie, abyśmy jak najszybciej dokonali remontu naszej 90-letniej świątyni z całego serca Szczęść Boże!

Obecnie spisujemy wspólnoty polonijne w całym stanie Rio Grande do Sul dotkniętym tą tragedia i rozpoczynamy kampanię, aby wesprzeć tych naszych Braci i nasze Siostry w wierze! Szczególnie zamierzamy pomóc w remoncie kościołów dotkniętych zniszczeniami na skutek tej strasznej powodzi!

Proszę sobie wyobrazić, że 85 % terytorium zamieszkałego we wspomnianym stanie zostało dotkniętych tragiczną powodzią! 1/3 miasta Porto Alegre zostają kompletnie zalana wodą pochodzącą z powodzi! Bliski 300 tys. osób w stolicy stanu straciło wszystko na skutek powodzi! Żadna ubezpieczalnia nie pokrywa poniesionych strat!

Niech Pan Bóg wynagradza tym wszystkim, którzy poczuwają się do braterskiego i solidarnego wsparcia Polonii w stanie Rio Grande do Sul i jego stolicy Porto Alegre!

Ks. Zdzisław Malczewski SChr

PS

Pozdrawiam Szanownych Państwa z Dalekiej Południowej Brazylii dotkniętej powodzią niespotykanej w historii wielkości!

 

Na zdjęciu obok ulica F. Roosevelta jeszcze pod wodą co uniemożliwiało wejście prawie przez miesiąc do naszego polskiego kościoła usytuowanego po prawej stronie fotki!

Niech Pani i Matka Narodu Polskiego ochrania wszystkie polskie i polonijne Kochane Mamy w Ich Święto i na każdy dzień!

Z modlitwą rodaka i serdecznym pozdrowieniem z miasta cierpiącego z powodu powodzi!

Ks. Zdzisław Malczewski SChr

 

Pierwszy artykuł na temat zalania polskiego kościoła w Porto Alegre został zamieszczony tu:

https://republikapolonia.pl/2024/05/16/wielka-powodz-w-rio-grande-do-sul-zalala-kosciol-polonijny/

 

 

 

 

 

Wesprzyj Polonię w Brazylii!

 

 

 

 

 

 
Website | + posts

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *