W Malmö powstał  szwedzki oddział Instytutu Myśli Schumana

W Malmö powstał  szwedzki oddział Instytutu Myśli Schumana

“Schuman Restituta Society”

2 sierpnia 2024 w Malmö, po prawie roku przygotowań, został otworzony szwedzki oddział Instytutu Myśli Schumana (IMS) – Schuman Restituta Society. Przewodniczący Rady Programowej i Fundator IMS prof. Zbigniew Krysiak na stanowisko prezesa powołał mec. Orvina Kacprzyka. Wykłady inauguracyjne wygłosili: prof. Zbigniew Krysiak i Anna Wiejak, redaktor naczelna Schuman Optics Magazine.

“To niezwykle ważna sprawa dlatego, że ten oddział powstał w środowisku osób i organizacji bardzo aktywnych jeśli chodzi o dbanie o wizerunek Polski, w środowiskach patriotycznych. W przeddzień otwarcia oddziału odsłanialiśmy pamiątkową tablicę z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Były tam osoby, których ojciec był powstańcem” – relacjonował w rozmowie z Schuman Optics Magazine prof. Zbigniew Krysiak. Podkreślał przy tym, że środowisko to ma istotne kontakty ze szwedzkimi mediami, które są bardzo zainteresowane modelem Europy Schumana.

“Szwecja jako taka jest w sumie z jednej strony w poważnej destrukcji ideologicznej, ale z drugiej strony jest tam wiele środowisk, nie tylko Polaków czy Polonii, ale właśnie środowisk szwedzkich, które boją się może podnosić głos, ale nie zgadzają się na te działania ideologiczne i superpaństwowe. W tym kontekście też trzeba podkreślić, że jest istotny rozdźwięk między opinią publiczną, która może boi się głośno manifestować swoje stanowisko, a szwedzkimi europosłami, którzy są w dużym stopniu – tak jak europosłowie Platformy Obywatelskiej – spolegliwi wobec interesów Niemców oraz wobec interesów neokomunizmu” – analizował przewodniczący Rady Programowej IMS.

W jego ocenie w tym właśnie środowisku powstanie oddziału Instytutu Myśli Schumana będzie stanowiło impuls do działania, do budowania frontu przeciwko Spinellemu. Stworzy istotną przeciwwagę. “Trzeba tu podkreślić, że Szwecja jako taka ma bardzo duży potencjał komunikowania w świecie. Jest bardzo nasłuchiwana w świecie, a zatem to też w Skandynawii – w Finlandii, w Norwegii – ale też w środowiskach anglosaskich i w Stanach Zjednoczonych. Liczymy, że pewien ferment, który oddział Instytutu będzie mógł tworzyć, będzie odbijał się dość mocnym echem w świecie” – mówił prof. Krysiak.

W nazwie tego oddziału znalazł się akcent: “Schuman Restituta Society”, co można przetłumaczyć jako Instytut Działający na rzecz Wskrzeszenia Społeczeństwa w duchu Schumana. “To bardzo ważny akcent na to słowo ‘odnowy’, ‘wskrzeszenia’, ‘obudzenia’, ‘wydobycia’ z ludzi tych wrażliwości, które dość powszechnie występują, ale one nie są podnoszone jeśli chodzi o Szwecję ze względu na pewien lęk przed swego rodzaju represjami.

Tutaj należy też podkreślić, że samo środowisko Polaków w Szwecji, to, które skupia się wokół tego oddziału IMS, ma istotne relacje w świecie, na różnych kontynentach – w Stanach Zjednoczonych, Australii, Europie, Ameryce Południowej. To jest ta sieć patriotów. W tym kontekście też widzimy możliwość szerszego nagłaśniania, czy też oddziaływania, szczególnie w Europie na ‘wskrzeszenie’ tego ducha Schumana czy też budowanie i rozwijanie ruchu społecznego, który będzie chciał przywracać Europę do modelu Schumana, w różnych wymiarach: społecznym, gospodarczym, kulturalnym, religijnym. Chodzi o budowanie wspólnoty politycznej w duchu Schumana z zachowaniem suwerenności poszczególnych narodów” – wyjaśniał.

W Malmö powstał szwedzki oddział Instytutu Myśli Schumana

W ramach uroczystości otwarcia oddziału Instytutu Myśli Schumana władze Instytutu w osobie prof. Zbigniewa Krysiaka wręczyły nominacje dla Zarządu komórki w Malmö. Akt ten poprzedziły dwa wykłady, w których nacisk położono na osobę i model Roberta Schumana, a także na istotne aspekty sytuacji społeczno-politycznej Unii Europejskiej oraz aspekty działalności Instytutu. Wygłosili je prof. Zbigniew Krysiak i red. Anna Wiejak.

W trakcie spotkania zgromadzone osoby podjęły bardzo ożywioną dyskusję. “Pokazała ona, że te sprawy ideowe, które porusza Robert Schuman w jego modelu, są bardzo żywo odbierane z perspektywy istniejącego niezadowolenia wobec ideologii Spinellego, ideologii neomarksistowskiej, gender, ekologicznej, którą wdrażają różne organizacje, również w Szwecji. Ta dyskusja pokazała, że skonsolidowanie się wokół Schumana może tworzyć dużą siłę przeciwwagi dla redukcji, jeśli nie eliminowania tych bardzo destrukcyjnych kierunków” – zauważył prof. Krysiak.

“Bardzo dziękujemy szwedzkiej Polonii, w szczególności zaś organizacji Polka International za zaproszenie i za chęć współpracy. To dla nas niezmiernie ważne, że możemy budować struktury Instytutu również poza granicami naszego kraju. Pracy jest bardzo dużo, co zresztą podkreślał w rozmowie ze mną pan prezes Orvin Kacprzyk.

Mamy nadzieję na rychłe owoce tego pięknego przedsięwzięcia” – powiedziała Anna Wiejak redaktor naczelna Schuman Optics Magazine. Ona sama jest urzeczona nazwą “Schuman Restituta Society”. “Wszyscy w Instytucie Myśli Schumana mamy nadzieję na odrodzenie katolicyzmu i powrót Europy do jej chrześcijańskich korzeni. To jest gwarancja pokoju i demokracji. Bez chrześcijaństwa i jego wartości Europa jest skazana na upadek” – dodała. Podkreślała, że osoba Roberta Schumana może być spoiwem łączącym wszystkie narody Europy, ponieważ dla każdego narodu jego osoba budzi pozytywne konotacje. “Mam nadzieję, że tak się stanie i że Europa porzuci chorą wizję trockisty Spinellego” – skonstatowała.

Orvin Kacprzyk, prezes szwedzkiego oddziału Instytutu Myśli Schumana:

 

Moja wizja SRS mieści się w nazwie „Restituta”.

Wspólnie z Elizabeth Blania-Kacprzyk i Markiem Małachowskim planujemy ożywić uśpioną praktykę krytycznego myślenia opartego na faktach – zwłaszcza w kwestiach kultury i cywilizacji.

Dzięki licznym pracom i zasadom IMS, opartym na sumiennym i wiernym zachowaniu myśli Schumana, SRS jest wyposażone, aby zaoferować potężną soczewkę umożliwiającą niezamglone spojrzenie. Z naszej perspektywy, taką, która obejmuje cnoty i przekonania, na których opiera się społeczeństwo.

Wyzwaniem jest zaangażowanie się w sposób świadomy panującego etosu, ale osobiście istotny dla tych, którzy pragną być aktywnymi interesariuszami w kształtowaniu przyszłości narodu i związku, do którego należą.

 

 

Elizabeth Blania-Kacprzyk, członek zarządu szwedzkiego oddziału Instytutu Myśli Schumana

W obecnym świecie przepełnionym bardzo złymi i szkodliwymi ideologiami powinniśmy czuć się w obowiązku, aby przeciwstawić się temu, co czeka nasze dzieci i wnuki. Polityka i współczesne ideologie toczą nas ku wielkiemu upadkowi. Dzieje się tak, bo ludzie w poczuciu poszukiwania nowych dróg rozwojowych zapominają o Bogu i wartościach chrześcijańskich. Patrząc wstecz na historię ludzkości, zawsze, kiedy człowiek odchodził od Boga kończyło się to dla niego bardzo źle. Musimy przeciwstawić się zwariowanym, prowadzących nas do upadku ideologiom oraz przeciwko zapominaniu o naszych chrześcijańskich korzeniach.

 

Zobacz też: https://republikapolonia.pl/2024/09/03/odsloniecie-tablicy-pamiatkowej-powstania-warszawskiego-w-malmo-szwecja/

Website | + posts

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *