Światowe Stowarzyszenie „Republika Polonia” na rzecz dobra wspólnego wobec współczesnych wyzwań
Maria Szonert Binienda, Prezes
Nasza Misja
Światowe Stowarzyszenie “Republika Polonia” reprezentuje patriotyczne środowiska osób polskiego pochodzenia na całym świecie. W swej działalności opiera się na wartościach chrześcijańsko-patriotycznych “Bóg, Honor i Ojczyzna”. Wspieramy, chronimy i kultywujemy dobre imię Polski, Polaków i Polonii, propagujemy prawdę historyczną o Polsce i Polakach, jak również współpracujemy z Ojczyzną na rzecz rozwoju Polski i wzmocnienia środowisk zamieszkałych przez osoby polskiego pochodzenia na całym świecie.
Tocząca się obecnie brutalna wojna kulturowa dotyka Polaków na całym świecie i bezpośrednio zagraża zachowaniu polskości przez Polaków zarówno w kraju jak i poza jego granicami.
Nowe wyzwania geopolityczne przed jakimi staje dziś naród polski wymagają nowych innowacyjnych rozwiązań w relacjach między Polakami w kraju a Polakami za granicą, rozwiązań na miarę ogromnych wyzwań jakie stawiają przed nami procesy globalizacyjne wspierane rewolucją obyczajowo-kulturową.
W naszej działalności stawiamy sobie cele w czterech głównych obszarach
Są to cele, do których aspirujemy
Polska
- W stosunku do Polski staramy się wspierać ponadpartyjną i ponadczasową Polską Rację Stanu oraz dążyć do zwiększenia znaczenia Polski na arenie międzynarodowej.
Polacy
- Staramy się działać w interesie osób pochodzenia polskiego na całym świecie.
- Zwiększać świadomość tożsamościową osób pochodzenia polskiego w kraju i za granicą.
- Chronić dobre imię Polaków wśród społeczności międzynarodowej.
- Wzmacniać pozycję Polaków w krajach ich zamieszkania.
Współpraca Kraj- Zagranica
- Integrować osoby fizyczne należące do Polskiej Wspólnoty Narodowej w kraju i za granicą.
- Inspirować, wspomagać i realizować współpracę między środowiskami polskimi za granicą a Polakami zamieszkałymi w kraju w dziedzinie oświaty, nauki, kultury, religii, gospodarki, turystyki i sportu.
- Pogłębiać i popularyzować wiedzę na temat Polaków zamieszkałych za granicą, w tym, wiedzy o losach i dorobku Polaków zamieszkałych za granicą, wśród Polaków w kraju.
Niezbędna jest ewolucja relacji Kraj-Zagranica w kierunku współpracy oddolnej na poziomie organizacji pozarządowych oraz indywidualnych osób w celu zwiększania kompetencji i siły całego obozu patriotycznego
Współpraca Zagranica-Zagranica
9. Aktywizacja Polaków w krajach ich zamieszkania na rzecz wszechstronnej współpracy ze środowiskami osób Polskiego pochodzenia na całym świecie w dziedzinie oświaty, nauki, kultury, religii, gospodarki, turystyki i sportu.
10. Wspieramy i chronimy poczucie polskiej tożsamości narodowej, kultury i tradycji, w tym kultywowanie języka Polskiego oraz wspieranie i opieki duszpasterskiej w języku Polskim poza granicami kraju.
IV Kongres Światowego Stowarzyszenia “Republika Polonia”
W roku 2024 doroczny kongres naszego stowarzyszenia w istotnym stopniu poświęcony jest ochronie polskiej tożsamości narodowej, w tym dwom najbardziej angażującym naszych członków tematom:
- Obrona patriotycznego wychowania młodzieży
- Ochrona dziedzictwa kulturowego Polaków
Mamy też w planie segment poświęcony oświacie, w którym wybitni eksperci przedstawią nam współczesne zagrożenia dla patriotycznego wychowania polskiej młodzieży w kraju i poza jego granicami.
Tematyka tegorocznej konferencji jest skoordynowana z programem całego Kongresu zaplanowanego na następnie 2 dni. Dlatego też dziś mamy w planie wykład nt. polonijnego dziedzictwa kulturowego za granicą gdyż znowu nadeszły czasy, kiedy polskość, zagrożona w kraju, musi przetrwać poza jego granicami.
Wykład ten stanowi wstęp do naszej wizyty w nowo otwartym Muzeum Historii Polski, gdzie spotkamy się z przedstawicielami działu zbiorów i konserwacji archiwaliów aby poszerzyć naszą wiedzę w zakresie ochrony polonijnych archiwaliów oraz zapoznamy sie z planami wystawy stałej, której ukończenie jest planowane na rok 2026.
Dziś mamy też w planie prezentację nt. Zbrodni Katyńskiej, zbrodni, o której do dziś wielu Polaków mówi ściszonym głosem… Temat Zbrodni Katyńskiej pogłębimy również w trakcie naszej wizyty w Muzeum Katyńskim w dniu 11 pazdziernika 2024.
Jutro, czyli 10 października, odwiedzamy Muzeum Żołnierzy Wyklętych oraz Sanktuarium Św. Andrzeja Boboli, gdzie specjalnie dla nas Jego Excelencja Biskup Piotr Turzyński odprawi Mszę Świętą. Odwiedzimy też Belweder, gdzie spotkamy się z Sekretarzem Stanu w Kancelarii Prezydenta RP ds. Polonii Panem Andrzejem Derą.
Tak więc przed nami intensywny i ciekawy program, który mam nadzieję zainspiruje Państwa do wzmożonego wysiłku na rzecz obrony polskiej tożsamości narodowej.
Życzę udanych, konstruktywnych obrad i wielu pozytywnych doświadczeń we wspanialym gronie wybitnych rodaków!
Maria Szonert Binienda
Prezes, SSRP
Wideo nagranie tego wystąpienia znajduje sie tu: https://youtu.be/PFguKkHK85U