Konferencja Stowarzyszenia Patriotyzm i Wolność
21 września 2024, Warszawa, Teatr Palladium
Ewa Gulbis
Sformułowanie „Archipelag Polskości” ukuł prof. Zybertowicz przed przejeciem wladzy przez PIS w roku 2015. Zainspirowal on w ten sposob wspolprace organizacji patriotycznych w kraju.
Juz trzecia z kolei prezentacja dorobku polskich patriotycznych organizacji pozarządowych odbyla sie we wrzesniu 2024. Plan zakładał wystąpienie 26 organizacji, 10-15 minut wystąpienia dla każdej. Organizatorem konferencji byo Stowarzyszenie Patriotyzm i Wolność (SPiW) powstałe w lutym 2020 roku. Prowadzącym by prezes fundacji Archipelagu, Artur Zawisza, wiceprezes SPiW.
Działania Stowarzyszenia
Organizujemy coroczny kongres dla organizacji społecznych „Archipelag Polskości”, który stał się ważnym wydarzeniem na mapie polskich organizacji pozarządowych. Regularnie organizujemy konferencje i debaty poświęcone tematom historycznym, społecznym oraz gospodarczym. Stowarzyszenie tworzy przestrzeń do merytorycznej dyskusji, wymiany poglądów oraz poszukiwania wspólnych rozwiązań w duchu (szeroko rozumianego – nie sprecyzowane pojęcie) patriotyzmu i wolności.
Misja
Misją SPiW jest budowanie świadomości obywatelskiej i wzmacnianie postaw patriotycznych poprzez edukację, dialog oraz współpracę z różnymi środowiskami społecznymi i gospodarczymi. Wierzymy, że silne społeczeństwo obywatelskie jest fundamentem wolnej i prosperującej Polski. Stowarzyszenie zorganizowało już konferencje na temat: patriotyzmu gospodarczego, debaty o szlakach kolejowych Trójmorza, narodowej transformacji energetycznej.
Apel
Stowarzyszenie Patriotyzm i Wolność, organizator Archipelag Polskości, jest inicjatorem społecznym Parlamentarnego Zespołu ds. Uczczenia 1000-lecia Koronacji Bolesława Chrobrego (2025 r). Zwracamy się do wszystkich organizacji społecznych z prośbą o zaangażowanie się w prace Zespołu, promocję obchodów, a także o zachęcanie instytucji, jednostek samorządowych oraz innych organizacji do włączenia się w te działania. Najważniejsze, abyśmy przypomnieli Polakom, jak wielka rocznica czeka nas w przyszłym roku. Liczymy na Państwa wsparcie i współpracę, abyśmy wspólnie mogli godnie uczcić to historyczne wydarzenie.
Ciekawe: SWiP promuje propozycje zmian do konstytucji (zakładka: program i propozycje zmian na stronie Stowarzyszenia) i funkcjonowania państwa we wszystkich sferach działalności państwa i obywateli.
Archipelag Polskości ma jako cel dalekosiężny jednoczenie Polaków wokół wspólnych idei i zadań. Pierwsza edycja Archipelagu odbyła się w 2022 roku, druga we wrześniu 2023 r. w warszawskim Teatrze Palladium. Ponad 200 osób z 80 organizacji mogło cieszyć się tym wydarzeniem. Przyznano również specjalne nagrody za działalność dla osób jak i organizacji. Spotkanie zostało sfinansowane przez fundacje ORLEN.
21 września 2024 odbyła się III edycja ARCHIPELAGU POLSKOŚCI. Plan wystąpień objął 26 organizacji. W spotkaniu wzięli udział także obserwatorzy wydarzenia z różnych organizacji m.in. nasza organizacja: Światowe Stowarzyszenie Republika Polonia.
Wystąpienia organizacji
Ruch Naprawy Polski Ruch Naprawy Polski (RNP) – polska prawicowa partia polityczna zarejestrowana 21 kwietnia 2023. Do 26 czerwca 2023 nosiła nazwę Akcja Wyborcza Polaków (AWP). Zawarli porozumienie z „Samoobroną” przed wyborami do parlamentu EU. Przeciwnicy budowy CPK w Baranowie, zmiana na poligon Rembertów-Zielonka.
RNP opowiada się za wyborem parlamentarzystów oraz władz samorządowych i sądowniczych w wyborach większościowych i możliwością ich odwołania, zwiększenie demokracji bezpośredniej, wprowadzenie powszechnego samorządu gospodarczego, zniesieniem „systemu powszechnej kontroli i inwigilacji obywateli”, upowszechnienie wśród obywateli własności, powołanie Komisji Edukacji Narodowej w miejsce ministerstwa edukacji, wprowadzenie bonu edukacyjnego, reformą finansów państwa, zachowaniem suwerenności polskiej waluty, działaniami prowadzącymi do oddłużenia obywateli, zniesieniem podatków PIT i CIT i wprowadzeniem podatku przychodowego, reformą systemu emerytalnego, socjalnego i świadczeń zdrowotnych, ustawowym zakazem sprzedaży ziemi i lasów, łagodzeniem konfliktów międzynarodowych, powołaniem Unii Państw Środkowoeuropejskich, „odzyskaniem suwerenności zewnętrznej” Polski, rozwojem WOT, odbudową obrony cywilnej, oparciem energetyki na polskim kapitale, zwielokrotnieniem wydatków na szkolnictwo wyższe i badania naukowe oraz wprowadzeniem projektu „Wielki Powrót” otwierającemu drogę do powrotu do Polski przymusowych emigrantów. Sprzeciwia się schemizowanej żywności oraz opowiada się za tym, by podstawą polskiej gospodarki były indywidualne gospodarstwa rolne. Wybory do Sejmu 823, Parlamentu EU 4737 (Kongres Naprawy Polski – kwiecień 2023) Prezes to Romuald Starosielec – lotnik, absolwent historii UW, biznesmen, powrót do polityki 2015, wznowił pismo „Polityka Polska”. Kandydat w wyborach samorządowych na Prezydenta Warszawy. Jeden z postulatów: powołanie w 18 dzielnicach Ośrodków Pracy Twórczej przez uznanych artystów czynnych i na emeryturze – prowadzenie warsztatów dla młodzieży i dorosłych (wsparcie dla artystów).
W dniach 28-30 czerwca odbyła się w Warszawie III Konferencja Inicjatyw Polonijnych – wydarzenie miało charakter ponad polityczny i wielośrodowiskowy. Wśród organizatorów byli m.in. redakcja Polityki Polskiej, Polsko-Amerykańska Inicjatywa Strategiczna, Związek Polaków w Norwegii, osoby reprezentujące środowiska polonijne w Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii.
Podczas wystąpienia w Archipelagu: postulat połączenia „wysp archipelagu”, wprowadzenie demokracji bezpośredniej m.in. (zmiana systemu wyborczego, wprowadzenie veta obywatelskiego, okręgów jednomandatowych, powszechny wybór sędziów, stworzenie powszechnego samorządu gospodarczego, wybór władz MEN-u, postulat prawyborów na kandydata do wyborów prezydenckich 2025)
Towarzystwo gimnastyczne „Sokół” prezentacja na konferencji Archipelagu:
Pod szyldem gimnastyki Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” (pierwsze takie Towarzystwo powstało w 1867 r we Lwowie) prowadziło wielokierunkową działalność narodową, niepodległościową, paramilitarną i ogólnosportową. W szeregach sokolstwa znalazły się takie osobistości jak gen. Józef Haller, Roman Dmowski i Jan Paweł II. Organizacja zdelegalizowana w 1947 roku, reaktywowana 1 marca 1990 r. Związek
Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce skupia ponad 60 gniazd w kraju oraz na Ukrainie, Litwie i w Kanadzie. Czesi mają obecnie 160 tys. Członków. Podano informacje o zawodach organizowanych przez Sokolstwo. Zaprezentowano piękne wydanie Pamiętnika Sokolstwa Polskiego. Informacja o certyfikowanym kursie dowódców Polowych Drużyn Sokoła w sierpniu 2024.
Instytut Hetmana Żókiewskiego – fundacja skupia młodych mężczyzn (dyscyplina, wytrwałość)
Motto Żółkiewskiego: „Potrzeba w miejscu, nadzieja w męstwie, zbawienie w zwycięstwie. Czyńcie swoją powinność” przed bitwą pod Kłuszynem 1610 r. Pielęgnujemy kulturę cywilizacji łacińskiej, promujemy historię I Rzeczpospolitej, pogłębiamy refleksję nad stanem narodu i państwa polskiego. Promowanie tradycyjnej Christianitas: klasycznej filozofii, rzymskiej praworządności i katolickiej moralności. Zadanie to: kształtowanie dojrzałych, odpowiedzialnych ludzi w duchu katolickim; promowanie prorodzinnych, proobronnych i propaństwowych postaw, promowanie klasycznej edukacji, liturgii Rytu Rzymskiego, działalności charytatywnej i wydawniczej, zajęcia szermierki. Organizuje Bale patriotyczne, akademii wyjazdowych w tzw. Kuźni Przywódców (wykłady np. naturze władzy, filozofii polityki). Sponsorowany przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej, Fundusz Patriotyczny, Min. Kultury i Dziedzictwa Nar.
Asocjacja Anny – Częstochowa – brak strony internetowej, lokalny zasięg
Organizacja zajmująca się dziećmi i młodzieżą, propagowanie marszo-biegów, rozwijania sprawności fizycznej poprzez np. Sztafety św. Jana Pawła II, tory edukacyjne związane z podróżami papieskimi.
Obowiązek Polski – fundacja – Białystok. Należy do niej Podlaska Liga Husarska. Prezes Dariusz Wasilewski. Działa od 2012 roku. Prężna organizacja
Ciekawa oferta propagowania patriotyzmu przez edukację i kulturę i propagowanie wartości cywilizacji łacińskiej, upamiętnianie myśli politycznej R. Dmowskiego, F. Konecznego, kard Wyszyńskiego i in., promowanie i kultywowanie jeździeckich tradycji jazdy polskiej: husarii, pancerniaków i dragonii, tworzenie grup rekonstrukcyjnych, propagowanie dorobku władania szablą polską, nauka jazdy konnej, łucznictwa konnego (uczestnictwo w międzynarodowych zawodach łucznictwa konnego).
Organizacja zajmuje się też popularyzacją wiedzy historycznej o Polsce i żołnierzach podziemia niepodległościowego m.in. poprzez organizowanie konkursów historycznych adresowanych do szkół w całej Polsce (esej, praca plastyczna, etiudy filmowe). Podczas Archipelagu pokazano fragmenty prac uczniów oraz ciekawe występy ligi husarskiej podczas parad, pokazów walk, pikników i spotkań historycznych. Organizacja patronuje obchodom Dnia Tradycji Rzeczpospolitej, który od 9 lat odbywa się w Białymstoku i Pułtusku, Turniejom Husarskim.
Instytut Poznański (fundacja założona 2018) apolityczna, niezwiązana z żadnym wyznaniem, niektóre cele: budowa i wspieranie rozwoju społ. obywatelskiego W Wielkopolsce i Poznaniu, podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej ( szczególnie powstania wielkopolskiego) ; pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej; rozwój przedsiębiorczości, wspólnot, społeczności lokalnej; działanie na rzecz integracji europejskiej; przeciwdziałanie patologiom i uzależnieniom; tworzenie wolontariatu międzypokoleniowego. Realizuje cele poprzez organizację seminariów, szkoleń, debat, konferencji naukowych, prowadzenie działalności koncepcyjnej, skutkującej przygotowaniem idei i programów zmiany lub reformy w zakresie poszczególnych dziedzin życia publicznego; realizacja nieodpłatnych i odpłatnych zadań publicznych; prowadzenie działalności stypendialnej. (tylko niektóre)
Fundusz założycielski 500 zł; fundusze m.in. granty (czy od podmiotów zagranicznych, niesprecyzowano. Zarząd powołuje lub odwołuje fundator. Inicjatywy w zakresie ojcowskich grup rozwoju i wsparcia poprzez Kluby Ojców, demografia i rozwój polityki prorodzinnej patodeweloperka, zarządzanie strategiczne gminami.
W ramach Archipelagu przedstawiono osiągnięcia Poznańskiego Kongresu Gospodarczego z 2023 (1500 uczestników i 70 businessów). Promocja tegorocznego kongresu w dniach14-15 XI 2024. Do tej pory Instytut wydał 1200 publikacji.
Stowarzyszenie „Marsz Zwycięstwa” założone 2020 r, Warszawa, skupia środowisko Narodowców.
CELE: Krzewienie dumy narodowej ze zwycięstwa Polaków w Bitwie Warszawskiej 1920 roku, edukacja historyczna społeczeństwa na temat znaczenia “Cudu nad Wisłą” dla niepodległości Polski; Popularyzacja wiedzy o wybitnych postaciach, którym zawdzięczamy obronę Polskiej państwowości, Ochrona patriotycznych tradycji zmagań narodu polskiego z okupantami, nazizmem i komunizmem, krzewienie kultury, sztuki i działalności artystycznej, opartej o tradycyjny kanon “Prawdy, dobra i piękna”, upowszechnianie tradycji i kultury narodowej opartych na fundamentach cywilizacji łacińskiej. Stow. sponsorowało powstanie muralu – portretu Romana Dmowskiego na Dworcu Wschodnim w Warszawie, inicjowanie powstania petycji o budowie pomnika Bitwy 1920, Tak dla pomnika pomoc dla Polonii na wschodzie. Organizacja młodych – promuje „patriotyzm sukcesu”. Stowarzyszenie Marsz Zwycięstwa – organizacja marszów w Warszawie (prezes Kacper Kociszewski), udział 1000 osób w 2024r pod hasłem: Obrona Granic Służbą Ojczyźnie. Akcja ‘Kocham Polskę” promocja patriotyzmu i symboli narodowych, w tym roku – Flagi Polskiej (rozwieszanie plakatów artystycznych). Dofinansowanie z Narodowego Instytutu Wolności.
Fundacja dla Dziedzictwa – ustanowiona w 2010, siedziba o Opolu, współpraca z różnymi stowarzyszeniami, Cele fundacji to: dążenie do kulturowego, cywilizacyjnego, społecznego i gospodarczego rozwoju i ochrony dziedzictwa kulturowego oraz środowiska naturalnego kraju. Specjalizujemy się w promocji dziedzictwa materialnego, niematerialnego i archeologicznego. W ramach swojej działalności Fundacja przygotowuje wystawy, organizuje koncerty, warsztaty, plenery, gry terenowe, prelekcje a także prowadzi działalność wydawniczą. Od 2015 roku Fundacja organizuje Opolski Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. W kręgu zainteresowania Fundacji jest również promocja dziedzictwa niematerialnego, w tym zwłaszcza tradycyjnych śląskich pieśni ludowych, warsztaty malowania porcelany w kwietne wzory opolskie. Fundacja wspiera władze gmin w przygotowaniu gminnych ewidencji zabytków oraz sporządzaniu planów ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego.
(Na stronie fundacji mamy opis wielu inicjatyw – odsyłam do strony internetowej. Obecnie z powodu powodzi kilka z nich zostało zawieszonych, m.in. w całkowicie zalanych Głuchołazach. Zniszczeniu uległ np. nowo wyremontowany (2018/2020) historyczny pensjonat w Parku Zdrojowym.
Podczas Archipelagu miała miejsce promocja nowej płyty wydanej przez fundację: Baczyński projekt: płyta poezji K.K Baczyńskiego (rap z akompaniamentem muzycznym), Miasto Oddycha – ciekawa propozycja)!
Vitalis – Fundacja Potrafisz Polsko 2023 – stowarzyszenie promujące demokrację bezpośrednią z siedzibą we Wrocławiu Cel: podnoszenie standardów w życiu publicznym w duchu prymatu dobra wspólnego nad partykularnymi interesami jednostek, grup społecznych, biznesowych i politycznych oraz poszanowania zasad pomocniczości. Cykl 10 koncertów charytatywnych „Symfonia Serc” podczas których zbierane były środki dla chorych na nowotwór i stwardnienie rozsiane.
Młodzież Wszechpolska – organizacja narodowo-katolicka, spadkobierca myśli narodowej R. Dmowskiego. Z tego środowiska wywodzą się m.in. Bosak, Winnicki, Andruszkiewicz
W swoich dokumentach programowych deklaruje „wychowywanie młodzieży w duchu narodowo-katolickim i narodowo-solidarnym”. uważa się za spadkobiercę obozu narodowego, przede wszystkim myśli politycznej Romana Dmowskiego. Jest współorganizatorem Marszu Niepodległości. (Archipelag) – postulat konieczności wejścia do szkół z celem promowania myśli narodowej, poparcia inicjatyw Marszów Zwycięstwa, od 2006 kampania społeczna Kocham Polskę.
Nowy ład – portal opinii – fundowany przez Narodowy Instytut Społeczny Środowisko publicystów i analityków, dla których ważne są naród, suwerenne państwo narodowe, tożsamość, religia, rodzina. Hasło: Budujmy razem polski ład, prawdziwy postęp musi dokonywać się na fundamencie ponadczasowych wartości. Wydaje pismo „Polityka Narodowa” (16 lat, ostatni numer 20 lat RP w UE) Problem migracji: Jako państwo Polska nie prowadzi polityki migracyjnej z określonym celem i dostosowanymi do niego środkami, nie posiadamy nawet dokumentu określającego kierunki polityki migracyjnej. (warto przeczytać!) Zdobywca nagrody Archipelagu za działalność i wydawnictwo.
Mazowiecki ogród – stowarzyszenie regionalne (strona na Facebooku) – w ramach Archipelagu, pokazało występ recytatorski, krótki recital skrzypcowy Oli Talacha z udziałem dzieci i obrazy artystki- malarki Jadwigi Janczak. Organizuje wycieczki (Kowary, kopalnia uranu w Karkonoszach).
Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego–FPIL;
powstało w 2013 roku w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Brześciu. Na rzecz organizacji działa mieszkająca teraz w Polsce (względy bezpieczeństwa) p. Anna Paniszewa, Mieliśmy już okazję poznać problemy i sposoby działania forum na terenie Białorusi.
Fundacja Projekt Patriotyzm
Fundacja Projekt Patriotyzm to oddolna inicjatywa grupy przyjaciół, która chce pielęgnować wartości patriotyczne w życiu publicznym i promować wizję nowoczesnego patriotyzmu. Najważniejszym celem, jaki sobie postawiliśmy jest wzbudzenie wśród młodych ludzi poczucia miłości i odpowiedzialności za naszą Ojczyznę poprzez wskazanie odpowiednich wzorców do naśladowania. Tworzymy projekty kulturalne i edukacyjne, poszerzające wiedzę historyczną, pobudzające uczucia patriotyczne oraz wyjaśniające skomplikowane mechanizmy ekonomiczne i geopolityczne współczesnego świata.
Organizacja premierowego Festiwalu Polskiego Patriotyzmu, który odbył się w dniu 24 czerwca 2023 w Warszawie, premiera filmu złożonego z wywiadów z bohaterami naszej wolności – kombatantami, działaczami niepodległościowymi z czasów PRL, a także współczesnymi kustoszami pamięci, którzy podzielili się swoimi inspirującymi historiami, a także opowiedzieli czym dla nich jest patriotyzm, udział prof. Zybertowicza z wykładem pt Instynkt strategiczny Polaka i dyskusja), debaty pt. Jakiego modelu patriotyzmu szukać w historii, którego prelegentami byli profesor Patryk Pleskot, Jan Edmund Kowalski i Piotr Mazurek. Kultura źródłem tożsamości narodowej, prezentacja profilu działalności Instytutu Myśli Schumana, Patriotyzm ekonomiczny, którego prelegentami byli Prezes Grupy ARCHE. bardzo ciekawe szkolenie pt. Strategie Sukcesu). Zakończony widowiskiem art. Non possumus przybliżającym dokonania papieża św. Jana Pawła i kard. Wyszyńskiego). Obecnie przygotowywana jest prezentacja Oratorium o Rotmistrzu Pileckim.
Związek Polskiego Spisza -istniejący od 2004, siedziba Łapsze Niżne, cel: Opieka nad kulturą Spisza, jej spuścizną i stanem bieżącym oraz wskazywanie perspektyw jej rozwoju. 2. Krzewienie wiedzy o ziemi spiskiej wśród jej mieszkańców i sąsiadów: – o dziejach spisza – gwarze górali spiskich – swoistych cechach kultury duchowej i bytowej tej ziemi – a także propagowanie jej dorobku w całym kraju i poza jego granicami 3. Upowszechnianie wartości kultury Polskiej wśród mieszkańców spisza. 4. Na gruncie rzetelnych badań naukowych przypominanie historycznych związków spisza z Polską oraz wskazywanie Polskiej obecności etnicznej, językowej, kulturowej i politycznej na spiszu. (omówienie problemów kwartalnika Na Spiszu, prezentacja rapowego utworu Nie oddamy Polski – hołd syna dla ojca, wieloletniego działacza Związku, Piotra Motyki).
Fundacja Patria Nostra – promowanie historii Polski
Organizator filmowych konkursów historycznych dla dzieci i młodzieży (12-19lat) adresowanej do Polaków i Polonii na świecie. Wartość dodana: rozwój umiejętności animacji komputerowej i montażu filmowego (powstało już prawie 2500 projektów, 9000 uczestników). 60 sek. produkcje mają dotyczyć wydarzeń z jednego z 52 tygodni w roku. Organizator przydziela tematy według kolejności zgłoszeń, na podstawie listy ułożonej w porządku chronologicznym. Ogłoszono IX edycję konkursu. Patron Główny Min. Edukacji.
W czasie Archipelagu odbyły się dwa panele dyskusyjne pt: Witos ludowy, narodowy i Chrześcijański (popularyzatorski postaci W. Witosa) i II: dyskusja Jak inspirować do działania z udziałem Kevina Nowackiego, Jan Pospieszalskiego – dziennikarza i publicysty, Szymon Dziubickiego – eksperta Konfederacji Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej, Mateusz Marzocha – członka zarządu Stowarzyszenia Marsz Niepodległości oraz Damiana Małeckiego – prezesa Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół”.
Koncert rockowego zespołu patriotyczno- historycznego Forteca – miejsce powstania Szczyrk
Pierwszy koncert 2007r, największy zagrany w 2009 roku w Wiźnie przez grupę Sabaton. Patrzymy wstecz, ale także w przyszłość. To od nas, młodych ludzi zależy przyszłość naszej Ojczyzny. Dlatego: Motto: Nie pozwólmy zapomnieć, przekłamać, powtórzyć” Muzyka do tekstów poetyckich i własnych.
Chorea Antiqua – Zespół prezentuje i popularyzuje oryginalne choreografie tańców dworskich okresu renesansu i baroku m.in. poloneza w staropolskich strojach. Występuje na wielu piknikach, imprezach patriotycznych.