Dom Kombatanta w Paryżu Potrzebuje Wsparcia!
Stowarzyszenie Polskich Kombatantów we Francji – SPK, złożone z żołnierzy polskiej armii na Zachodzie niemogących powrócić do zniewolonej po 1945 roku Ojczyzny, powstało w 1947 roku, a w lutym 1948 roku zakupiło dom dla weteranów Armii Polskiej we Francji ze składek żołnierzy i przy wsparciu Polskiego Rządu Emigracyjnego w Londynie.
Ówczesne przepisy nie pozwalały na nabywanie nieruchomości we Francji przez podmioty cudzoziemskie i w celu obejścia tego przepisu założono fikcyjne przedsiębiorstwo SCIMP, czyli „Société Civile Immobilière Moderne de Paris” zarządzane przez pięciu administratorów, tak zwanych „powierników”, którzy w imieniu i na rzecz Stowarzyszenia Polskich Kombatantów we Francji zakupili aktualny Dom Kombatanta w Paryżu.
Zakup został zrealizowany za przekazane notariuszowi przez SPK pieniądze. Powiernicy nie wnieśli żadnego osobistego kapitału i nie posiadali praw do jego własności, na potwierdzenie czego przekazali Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów weksle odpowiadające 1/5 wartości zakupionej nieruchomości na Dom Kombatanta.
SCIMP zostało powołane na wyłączne potrzeby przeprowadzenia transakcji zakupu Domu Kombatanta przez PK (Polskich Kombatantów). SPK i SCIMP to byli ci sami ludzie wywodzący się z przedwojennej kadry oficerskiej Wojska Polskiego – ludzi zaufania publicznego.
W akcie notarialnym podpisanym u notariusza w Paryżu w dniu 16 lutego 1948 roku czytamy nazwiska pięciu osób pośredniczących w nabyciu Domu dla SPK: Mazeaud Henri Felix, Szymański Antoni Tadeusz, Tysowski August Gustaw, Czarnecki Marian Norbert, Paczyński Stanisław.
Obecnie ich następcy czyli współcześni „Powiernicy” Domu SPK (Stowarzyszenia Polskich Kombatantów i ich Rodzin we Francji) im. Generała Andersa, pod adresem: 20, rue Legendre, w 17 dzielnicy Paryża, bezzasadnie dążą do likwidacji Domu Kombatanta. Fakt ten byłby tragedią dla Polonii Francuskiej, albowiem pozbawiłby na zawsze to środowisko możliwości kultywowania więzi z Ojczyzną. Działania tak zwanych „Powierników” są zupełnie bezpodstawne. W 1972 roku Powiernicy bezprawnie i wręcz wbrew postanowieniom podpisanego w 1948 roku przez notariuszem Porozumienia przekazali swoje oficjalnie fikcyjne udziały w domu Kombatanta Polskiego w Paryżu powołanej przez nich, swoje dzieci i krewnych Association Foyer d’Amitie Franco-Polonais.
Podpisane notarialne Porozumienie pomiędzy Stowarzyszeniem Polskich Kombatantów we Francji a tak zwanymi „Powiernikami” stwierdzało że:
a) Dom Kombatanta Polskiego w Paryżu został zakupiony w imieniu i na rzecz oraz z pieniędzy powołanego w 1947 roku w Paryżu Stowarzyszenia Polskich Kombatantów.
b) Tak zwani „Powiernicy” mieli, co oficjalnie przyznali przed notariuszem w 1948 roku, jedynie fikcyjne udziały w zakupionym dla Kombatantów i za ich pieniądze Domu w Paryżu.
c) Imiennie wskazani w akcie notarialnym „Powiernicy” nie mieli praw do przekazania swoich fikcyjnych udziałów i swoich fikcyjnych praw do nich w jakiejkolwiek formie i jakiejkolwiek strukturze prawnej, osobom fizycznym, moralnym, prawnym, instytucjom, stowarzyszeniom, fundacjom, organizacjom lub swoim rodzinom w jakiejkolwiek formie:
- Ani w formie sprzedaży,
- Ani w formie darowizny,
- Ani w formie spadku,
- Ani w formie testamentu,
- Ani w formie przekazania.
- Ani w formie transformacji lub przekształcenia w inną strukturę prawną.
Pierwsza próba sprzedaży odbyła się w 2000 roku, a więc 24 lata temu. Uniemożliwił ją heroiczny ówczesny Rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji. Jak zawsze Kościół staje w obronie interesów narodowych, czyli polskiej racji stanu. Po dokonaniu generalnego remontu Domu Polskiego Kombatanta w Paryżu użytkowanego nieprzerwanie od 1948 roku przez Stowarzyszenie Polskich Kombatantów we Francji (SPK – Koło Paryż) Kombatanci udostępnili swoje pomieszczenia także wielu innym organizacjom polonijnym a także polskim szkołom polonijnym.
Następnie władze i członkowie SPK zwracali się do najwyższych władz państwowych w Polsce, o objęcie tego historycznego żołnierskiego i kombatanckiego Domu swoim patronatem i ochroną oraz wsparciem finansowym. Do tej pory tego nie uzyskali.
Dom Kombatanta w Paryżu potrzebuje wsparcia!
W 1999 roku rotmistrz Kazimierz Michałowski, weteran Drugiej Wojny Światowej, w apelu skierowanym do tak zwanych „Powierników” napisał:
„Dom nie jest własnością handlową – nie podchodzi się do niego jak do zwykłego towaru na sprzedaż. Dom ma pozostać jako Pomnik i Symbol Żywy, gdzie będzie pielęgnowana Pamięć Żołnierzy, którzy oddali swoje życie za Wolność Ojczyzny. Wszyscy, którzy mają wpływ na losy Domu są odpowiedzialni przed Historią i Potomnymi”.
Obecni „Powiernicy” nigdy wcześniej nie prowadzili żadnej działalności patriotycznej ani kulturalnej w Domu Kombatanta, ani nie zajmowali się jego zarządzaniem, funkcjonowaniem, remontami. Pozostawało to zawsze w gestii kombatantów z SPK.
Aktualnie jesteśmy zmuszeni uczestniczyć w kosztownych, wytaczanych naszym organizacjom polonijnym przez „Powierników” procesach sądowych zniesławiających naszą działalność i szkalującą liczne polskie organizacje polonijne mające siedziby i działające w bronionym przez nas Domu Polskiego Kombatanta im. gen. Andersa w Paryżu.
Prowadzimy ostatkiem sił samotną walkę o uratowanie tego miejsca, które zobowiązuje, bo zostało stworzone staraniem bojowników polskiej sprawy. Zakupione ze składek pozostałych na Zachodzie polskich żołnierzy spod Tobruku, Monte Cassino, z Normandii i setek pobojowisk, powinno na zawsze pozostać w uczciwych, polskich rękach.
Wesprzyj Obronę Domu Kombatanta w Paryżu!
Dla osób zainteresowanym wsparciem obrony naszego Domu Kombatanta Polskiego w Paryżu im. generała Władysława Andersa atakowanego, z wykorzystaniem sądów, w celu przejęcia na własność i sprzedaży przez środowisko usiłujących za wszelką cenę tak zwanych „Powierników” zagarnąć i sprzedać Dom, z komunistycznym PRL-owskim agentem pseudonim „Polo” na czele.
Gorąco prosimy o donacje. Podajemy numer konta dla przelewów bankowych:
Association d’Entraide des Anciens Combattants Polonais en France – Section Parisienne
Koncert Charytatywny
taneczne popołudnie
w rytmie znanych przebojów
Całkowity dochód z koncertu, w tym z bufetu i sprzedaży cegiełek, przeznaczony jest na fundusz
Obrony Domu Kombatanta im. gen. Andersa w Paryżu!
Niedziela 30.06. 2024 r. godz. 12.30
Dom Kombatanta
20, rue Legendre, 75017 Paryż
Dołącz do nas, by zawalczyć o nasze wspólne dziedzictwo!
W programie: 
Chór Piast
Szydło Grzegorz
Szydlo Victor
Délphine Banach
Marlène Banach
Natalia Murat
Koncert połączony z zabawą taneczną, wspólnym biesiadowaniem oraz sprzedażą cegiełek na rzecz wsparcia Domu Kombatanta im. Gen. Władysława, Andersa w Paryżu, który nieprzerwanie od 1948 r. gromadzi francuską Polonię. Dołącz do Nas!
Zobacz również: https://republikapolonia.pl/2024/06/07/dom-kombatanta-w-paryzu/