O Akademii Polonijnej KUL mówi dr Wojciech Wciseł

O Akademii Polonijnej KUL mówi dr Wojciech Wciseł

Wywiad z doktorem Wojciechem Wciseł, adiunktem w Katedrze Języka, Retoryki i Prawa Mediów,
zastępcą dyrektora Akademii Polonijnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II.

Krzysztof Tadeusz Walendzik – Panie doktorze, 105 lat KUL-u, 105 lat historii, 105 lat historii Polski. To z tej okazji przyjechał Pan do Paryża?

O Akademii Polonijnej KUL mówi dr Wojciech Wciseł

Dr Wojciech Wciseł – Przybyłem tu (do Paryża) wraz z reprezentacją KUL–u na Dni Kultury Polskiej będące przedłużeniem Dnia Polonii i Święta Flagi.  Przyjeżdżając do Paryża, chcieliśmy podkreślić nasze zaangażowanie i okazać wdzięczność Polonii francuskiej. Nasza uczelnia przez wiele lat wspierana była przez różne środowiska polonijne na całym świecie i teraz, mając możliwości, mając też pewien potencjał, którym chcemy się dzielić, mówimy dziękuję,  jednocześnie nawiązując do łączności, która była wcześniej. Chcemy też podkreślić, że to jest działanie długofalowe. W listopadzie minionego roku, uruchomiliśmy  wiele dwu – trzydniowych inicjatyw edukacyjnych. Wtedy właśnie rozpoczęło działalność Studium KUL–u dla Polonii i Polaków mieszkających za granicą na całym świecie. Muszę zaznaczyć, że to właśnie w paryskim Polskim Seminarium powstało pierwsze biuro tego Studium. Wielki wkład naszego uniwersytetu to olbrzymi potencjał intelektualny, którym chcemy się dzielić. To jest konkretne działanie: uczestniczy w nim na tę chwilę z całej Francji około 100 osób, a z całego świata, w dwóch dotychczasowych  edycjach naszego Studium ponad 600 studentów. Zajęcia dla słuchaczy są bezpłatne, a tematyka naszych sześciomiesięcznych kursów jest bardzo różnorodna. Wykłady odbywają się raz w miesiącu. Dwa ostatnie zjazdy odbyły się właśnie tu, czyli w paryskim Polskim Seminarium. Będziemy kontynuować i rozwijać tę inicjatywę.

KTW – A  konkretnie z czym przyjechaliście tym razem?

Dr WW – Wraz ze mną przyjechała do Paryża liczna grupa reprezentantów KUL-u, zarówno część kolegium rektorskiego, jak również profesorowie z różnych dyscyplin i oczywiście utalentowani studenci, których występy mogliśmy wspólnie podziwiać. Chcemy pokazać, że nasz uniwersytet rozwija się w wielu obszarach i dziedzinach. A nawiązując do patrona naszej uczelni świętego Jana Pawła II, już od pierwszej części Dni Kultury Polskiej chcieliśmy wrócić do nauczania papieskiego, odświeżyć je i zastanowić się jak je dzisiaj przekazywać. W jaki sposób implikować je w różnych środowiskach, szczególnie wśród  młodego  pokolenia, dla którego jest to już  postać historyczna, z którą nigdy nie mieli kontaktu. A przecież głębia tego nauczania jest i będzie ponadczasowa. I właśnie dlatego warto i trzeba do tego nauczania wracać, szukać partnerów, okazji i spotkań, aby myśl JP II wydobyć na nowo, współcześnie.

 Z drugiej strony, podczas paneli rozmawialiśmy o języku, o jego roli, o tym jak się zmienia w dobie nowych technologii, ale również jakie jest jego znaczenie,  jak troszczyć się i dbać o język ojczysty w warunkach emigracji, poza krajem. W warunkach dwujęzyczności, w obcojęzycznym środowisko życia i otoczenia,  nie jest łatwo funkcjonować. Czasem też to środowisko w którym się mieszka i pracuje ma negatywny wpływ na życie w rodzinie i. I to jest kolejne wyzwanie, przed którym stoimy: jak wzmacniać te środowiska, które troszczą się o język polski, kulturę i tradycję, o piękno, które posiadamy? Co robić, by wspólnie szukać rozwiązań, by te środowiska wspierać?

KTW – Przed chwilą skończył się piękny koncert młodych artystów Pana uczelni. Proszę powiedzieć kilka zdań o tym występie.

DWW – Wystąpili profesorowie i wykładowcy muzykologii, ale również zdolni studenci kulowskiej uczelni, których z oczywistych względów mogliśmy przywieźć tylko reprezentację. Był to koncert w hołdzie Polonii paryskiej, bardzo aktywnej, zaangażowanej i zawsze chętnie uczestniczącej w zajęciach naszego polonijnego Studium. Miejsce jest oczywiście bardzo kameralne, ale z drugiej strony doniosłe i symboliczne. To właśnie tutaj, w Seminarium Polskim  przez ponad dwadzieścia lat funkcjonowało Studium Filozoficzno – Etyczno -Społeczne KUL – u, prowadzone przez profesora Włodzimierza Dłubacza i księdza doktora Wacława Szuberta. Kilkuset osób ukończyło tu studia  z tytułem magistra, było także wielu doktorantów. A teraz my, poprzez nasze Polonijne Studium chcemy do tych tradycji wrócić, pokazując stary – nowy uniwersytet, z nowymi metodami dydaktycznymi, nadążającymi za duchem czasu, uniwersytet dumny ze swojej wiary, historii i tradycji.

KTW – Jakie macie ambicje i plany na przyszłość?

Dr WW – Na pewno będziemy rozwijać nowe kursy w ramach Polonijnego Studium, bo pomysły rodzą się ze słuchania i rozmów z Polonią. Pragniemy wypełniać te obszary, w których jest pewna nisza. Na przykład jeśli chodzi o dostęp do logopedów polonijnych w szkołach  i w rodzinach. Jak rodzicom, a przede wszystkim dzieciom w przypadku dwujęzyczności pomagać? Jak takie rodziny wspierać psychologicznie? Myślimy tu o wsparciu rodzin i specjalistów, którzy  muszą w warunkach emigracyjnych funkcjonować. Będziemy dla nich w tej dziedzinie organizować wykłady i zapraszać ich na nasze  warsztaty praktyczne, by  przekazywać nasz potencjał akademicki. Będziemy wspólnie szukać rozwiązań:  w jaki sposób odnajdywać się i jak budować  wspólną przestrzeń.

KTW – Myślę, że przyjechaliście również po to, by promować KUL  i wielką spuściznę naukową Karola Wojtyły i Jana Pawła II?

 Dr WW- Tak, naszym celem jest również to, by poprzez naszą działalność w środowiskach polonijnych w Europie i na całym świecie promować i rozwijać Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II. Zawsze tam, gdzie się pojawiamy, z dumą podkreślamy, że jesteśmy z Polski, z KUL -u. Pokazując  naszą uczelnię przypominamy, że nasz uniwersytet  który przepełniony jest mądrością, tradycją, ale też zarazem młodością, entuzjazmem i nowoczesnością, pozostaje wyjątkowy.

Zwyczajnie musimy nadążać za tym światem, szukać i podawać autentyczne rozwiązania dla tego świata, który czasem nie idzie w tę stronę, w którą powinien iść, który czasem idzie na wskroś, a powinien być wierny.

KTW – Bardzo dziękuję za rozmowę.

https://republikapolonia.pl/2023/09/27/kongres-dla-niepodleglej-program/

 

 

Website | + posts

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *