„WIECZÓR Z HISTORIĄ” znika z Polskiego Radia

„WIECZÓR Z HISTORIĄ” znika z Polskiego Radia
 
„WIECZÓR Z HISTORIĄ” – AUDYCJA „WYKLĘTA”…
 
Lech Makowiecki
 
„WIECZÓR Z HISTORIĄ” Znika z Polskiego Radia!  Otrzymałem właśnie informację, że po siedmiu latach muzyczny „Wieczór z Historią” znika z ramówki Programu I Polskiego Radia, a umowa ze mną – w związku z planowanymi oszczędnościami – jest wygaszona. Odchodzę w dobrym towarzystwie, bo wraz z prof. Andrzejem Nowakiem…
 
W najbliższy wtorek nie usłyszycie zatem 10 ballad i pieśni dedykowanych wyłącznie „Żołnierzom Wyklętym”, m.in. rtm. Witoldowi Pileckiemu, mjr Józefowi Kurasiowi („Ogień), ppor Mieczysławowi Dziemieszkiewiczowi („Rój”), gen. Augustowi Emilowi Fieldorfowi („Nil”), sanitariuszce Danucie Siedzikównie („Inka”) – jak i tysiącom bezimiennych herosów, poległych w walce z sowieckim okupantem i polskimi zdrajcami o komunistycznym rodowodzie – już po zakończeniu działań wojennych…
 

Nie będzie też mi dane przypomnieć ważnych lutowych rocznic i jubileuszy. 

Na przykład tego, że:

– 16 lutego 1358 roku po raz pierwszy użyto w dokumencie pisanym słowa „Rzeczpospolita”.
– 19 lutego 1993r. przywrócono na sztandary Wojska Polskiego ustanowioną w 1943r. dewizę „Bóg, Honor, Ojczyzna”.
– 22 lutego przypadają aż trzy rocznice: 210 – urodzin Oskara Kolberga (etnografa, muzyka i kompozytora). Tego dnia, ale cztery lata wcześniej, w 1810r na świat przyszedł Fryderyk Chopin (niektóre źródła podają datę 1.03.1810). Również 22 lutego, ale 1846r wybuchło szlacheckie Powstanie Krakowskie, zduszone w zarodku przez galicyjskie chłopstwo.
– 25 lutego 1831 roku, w Bitwie pod Olszynką Grochowską – Powstanie Listopadowe – powstrzymaliśmy (choć na krótko) atak wojsk rosyjskich prących na Warszawę.
– 26 lutego 1927r Mazurek Dąbrowskiego stał się oficjalnym hymnem Polski.
– 28 luty 1944r to data wymordowania przez ukraińskich nacjonalistów 850 mieszkańców Huty Pieniackiej.
– 29 lutego 1768 w Barze zawiązał się zbrojny związek polskiej szlachty polskiej, zwany konfederacją barską…
 
Tak więc w najbliższy wtorek po północy nie zaśpiewają o „Wyklętych”: Andrzej Kołakowski, Maciej Wróblewski, Norbert „Smoła” Smoliński (z „Contra Mundum”), nie zarapują o nich „Basti”, „Sova”, Tadek „Firma” Solo, nie zagrają zespoły „Forteca”, „Horytnica” i „Zayazd”. Mimo tego, że audycja była już wcześniej nagrana i jest gotowa do emisji…
 
Dziękuję wszystkim „nocnym markom” za wierne kibicowanie mojej śpiewanej historii Polski. I do zobaczenia na koncertach, spotkaniach autorskich, również na You Tube, gdzie wciąż jeszcze “wisi” wiele moich patriotyczno-historycznych ballad i pieśni. Być może spotkamy się za niedługo w innych, bardziej przyjaznych naszej polskiej tradycji mediach. A może wreszcie się zmobilizuję i otworzę własny, poetycko-muzyczno-historyczny kanał na YT? O ile jest takie zapotrzebowanie… Co o tym sądzicie?
 
Póki co słuchajcie „Wieczoru z Historią” w sieci, póki nie zdejmą i tego:
 

Z przedmowy do muzycznego “Wieczoru z Historią”:

“Historia jest najważniejszą skarbnicą wiedzy o tym, co nas wkrótce czeka. Ludzie nie zmieniają się, doskonalą się jedynie “środki rażenia siły żywej przeciwnika”. Znając dobrze przeszłość można dziś z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, co spotka nas w nieodległej przyszłości. I dzięki temu próbować zapobiec nadchodzącym zagrożeniom.
 
Dla mnie historia jawi się jako sensacyjny film kostiumowy, tworzony wg scenariusza pisanego przez samo życie. To niezwykle prawdziwa i atrakcyjna opowieść. Tymczasem wielu uczniom (również dorosłym) nauczanie historii kojarzy się z nudnym wkuwaniem dat i przypisanych im wydarzeń…  Ogromnym wsparciem dla edukacji historycznej społeczeństwa może być pop-kultura (komiks, wiersz, piosenka, teledysk, film fabularny, sztuka teatralna, musical itp.). Jeden film Mela Gibsona („Braveheart”) zrobił dla odzyskania tożsamości przez Szkotów więcej niż wszelkie wykłady i publikacje naukowe razem wzięte! Na fali resentymentów zarządzono nawet referendum na temat wyjścia Szkocji z Wielkiej Brytanii!
 
W muzycznym „Wieczorze z Historią” prezentujemy głównie mniej znane, tożsamościowe, często premierowe na antenie Polskiego Radia piosenki twórców i wykonawców „sformatowanych” na tradycję i rodzime wartości. Rozrzut stylistyczny ogromny: od ballad bardów, przez folk, pop, rock, metal, blues’a – po patriotyczny rap. Misja publicznego nadawcy nie musi być nudna! Nawet nie powinna…”
Website | + posts

2 Comments

 1. Józef Krutul

  Panie Lechu – chciałbym wyrazić moje oburzenie decyzją usunięcia z Polskiego Radia (czy radio jest nadal Polskie???) audycji muzycznej “Wieczór z Historią”. Decyzja o usunięciu tego programu świadczy, że “eropejczycy”, którzy sprawują władzę po 13 grudnia 2023r siedzą głęboko w Cywilizacji Turańskiej, która jest zaprzeczeniem naszej Polskiej – Cywilizacji Łacińskiej.
  Pozdrawiam Pana serdecznie i życzę wytrwałości w Pana działaniu.
  Józef Krutul, Schaumburg, Illinois

 2. Narodowy Dzień Pamięci - trwajmy!

  Wróciłam właśnie z Mszy Św.w jednym z kościołów Białegostoku – poświęconej pamięci o Żołnierzach Wyklętych, homilię bardzo przejmującą wygłosił Metropolita Białostocki abp gen.Józef Guzdek. Tak, czekają naz Polaków zmiany w nauczaniu a raczej w zatajaniu i przeinaczaniu naszej historii.

  Szanowni Koledzy
  W czasie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych niech towarzyszy nam modlitwa Narodowych Sił Zbrojnych:

  Panie Boże Wszechmogący,
  daj nam siłę i moc wytrwania
  w walce o Polskę,
  której poświęcamy nasze życie.

  Niech z krwi niewinnie przelanej braci naszych,
  pomordowanych w lochach gestapo i czeki,
  niech z łez naszych matek i sióstr,
  wyrzuconych z odwiecznych swych siedzib,
  niech z mogił żołnierzy naszych,
  poległych na polach całego świata,
  powstanie Wielka Polska.

  O Mario, Królowo Korony Polskiej,
  błogosław naszej pracy i naszemu orężowi.
  O spraw miłościwa Pani,
  patronko naszych rycerzy,
  by wkrótce u stóp Jasnej Góry i Ostrej Bramy
  zatrzepotały polskie sztandary z Orłem Białym
  i Twym wizerunkiem. Amen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *