Powstaje Polskie Centrum Studiów Kulturowych im. JPII w Brazylii

Powstaje Polskie Centrum Studiów Kulturowych im. JPII w Brazylii

Powstaje Polskie Centrum Studiów Kulturowych im. JPII  w Brazylii. 15 marca o godzinie 17:00 ma miejsce specjalna uroczystość – inauguracja Centrum Studiów Kulturowych im. Jana Pawła II, powstałego w wyniku partnerstwa PUCRS i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II (KUL). Nowe Centrum, zlokalizowane na terenie Szkoły Humanistycznej PUCRS, ma na celu promocję kultury i historii Polski, ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego obecnego w Brazylii oraz zapewnianie wsparcia kulturalnego, pedagogicznego i naukowego polskiej ludności Brazylii. Założona w 1918 roku uczelnia  KUL jest jedną z najstarszych uczelni w Polsce. Do wybitnych profesorów tej instytucji należy Karol Wojtyła, który dał się poznać jako papież Jan Paweł II. Papież był profesorem filozofii na uniwersytecie KUL od 1954 do 1978 roku, kiedy został wybrany na papieża.

Nowe Centrum będzie promować kierunki związane z historią, językiem i kulturą Polski, badaniami naukowymi nad polską emigracją oraz będzie zachęcać do współpracy akademickiej pomiędzy PUCRS i KUL. Dla Dziekana Szkoły Humanistycznej PUCRS, Draitona Gonzagi de Souza, nowe centrum ma ogromne znaczenie dla Szkoły Humanistycznej.

„Człowiek staje się naprawdę człowiekiem dopiero wtedy, gdy opuszcza siebie, spotyka inność, wchodzi w kontakt z innymi kulturami i językami. Interakcja z polską kulturą będzie stanowić istotne poszerzenie horyzontów naszej Szkoły” – dodaje.

Harmonogram uroczystości otwarcia CSK im. JPII

Inaugurację Centrum, która odbędzie się 15 marca 2024 roku, uświetni program wydarzeń kulturalnych i religijnych z udziałem Ambasador RP w Brazylii Bogny Janke, Rektora KUL Mirosława Kalinowskiego oraz dyrektora Fundacji Instytut Maksymiliana Marii Kolbe, Jacka Gołębiowskiego. Wydarzenie ma charakter otwarty, wstęp jest bezpłatny. Sprawdź harmonogram:

16:30: Jan Paweł II Wystawa: Dar Polski dla świata (Atrium budynku 9)

17:00: Ceremonia otwarcia w Auli Wyższej Szkoły Humanistycznej (bud. 9)

18:30: Msza św. w kościele uniwersyteckim

19:30: Koncert Muzyka Młodości Karola Wojtyły z pianistką Agnieszką Schulz i barytonem Andrzejem Gładyszem (Kościół Uniwersytecki)

O koncercie i wystawie

Uroczystość zakończy koncert Muzyka Młodości Karola Wojtyły z pianistką Agnieszką Schulz i barytonem Andrzejem Gładyszem, podczas którego zaprezentowane zostaną utwory fortepianowe i pieśni najwybitniejszych polskich kompozytorów XIX i początku XX wieku, m.in. Moniuszki, Szymanowski, Paderewski, w tym Chopin.

Ponadto goście będą mogli obejrzeć wystawę Jan Paweł II: Dar Polski dla świata, znajdującą się we foyer Sali Dziejów Apostolskich. Istnieje 13 plakatów poświęconych dziedzictwu Jana Pawła II, skupiających się na jego walce w obronie wolności i dialogu międzyreligijnego, jego pielgrzymkach po świecie i działaniach na rzecz trzeciego świata.

Umacnianie polskiej tożsamości

Brazylia i Polska utrzymują stosunki dyplomatyczne od 1920 roku.

Dla Konsula Honorowego RP w Porto Alegre, Sérgio Sechinskiego, utworzenie Centrum Kultury João Paulo II oznacza szereg nieskończonych możliwości dla obu uniwersytetów, a także dla każdego z nich w kontekście jego działania.

„W obecnych czasach, gdy różne kultury wymieniają metody i wiedzę, wyniki sojuszu oznaczają korzyści w różnych sektorach społeczeństwa ludzkiego, biorąc pod uwagę tradycję i uznane wartości partnerskich uniwersytetów. W szczególności w przypadku stanu Rio Grande do Sul, w którym występuje duża liczba potomków Polaków, rozumiem to partnerstwo jako duży postęp w stosunkach dwustronnych ze względu na liczne kanały, które zostaną utworzone – a wśród nich podkreślenie możliwości studiowania języka polskiego z odniesieniem akademickim – co ułatwi dostęp do bogactwa dawnej kultury polskiej. Patrzę także ze strony KUL-u na możliwość coraz bliższego kontaktu z kulturą brazylijską – dodaje.

Arkadiusz Stasiak, profesor KUL i jeden z członków Rady Administracyjnej Centrum, podkreśla, że nowe centrum umożliwi wzmocnienie polskiej tożsamości oraz więzi z polską tradycją, historią i kulturą wśród polskiej diaspory rozproszonej po całej Brazylii.

„Działalność Centrum w tym programie będzie wielopłaszczyznowa i skupiona głównie na działalności edukacyjnej i promocyjnej, organizacji inicjatyw kulturalnych i badaniach naukowych” – dodaje.

Dla polskiego profesora docelową grupą odbiorców projektu są studenci PUCRS, młodzi Polacy, a także inni studenci i młodzi Brazylijczycy mający pewne związki z Polską. Arkadiusz podkreśla, że ​​Porto Alegre to duży ośrodek Polonii, która jednak z pokolenia na pokolenie zatraciła rodzimą znajomość języka, głównie na skutek starej polityki władz brazylijskich.

„Język polski, jako dziedzictwo, jest obecnie używany przez niewielką część diaspory i to na różnym poziomie biegłości. Młodzi ludzie polskiego pochodzenia często nie mówią po polsku, choć wielu z nich wyraża chęć poznania naszego języka i deklaruje silne poczucie polskiej tożsamości narodowej – dodaje.

Koordynatorką Centrum w PUCRS jest profesor i badaczka Szkoły Humanistycznej Cláudia Regina Brescancini.  Dla Pani profesor ta nowa przestrzeń pełni rolę czynnika promującego badania nad historią, językiem i kulturą Polski.

„Centrum Brazylia-Polska stara się dotrzeć nie tylko do społeczności potomków, ale także do wszystkich zainteresowanych kulturą Polski i relacjami Brazylia-Polska w różnych wymiarach. Jego umiejscowienie w PUCRS w tym czasie wpisuje się w ważne inicjatywy uczelni mające na celu poszerzanie internacjonalizacji i międzykulturowości w zakresie badań i rozwoju” – podkreśla  badaczka.

Więcej informacji w języku portugalskim można znaleźć tu: 

https://www.pucrs.br/blog/pucrs-inaugura-centro-joao-paulo-ii-de-estudos-da-cultura-polonesa/?fbclid=IwAR2HjOfie5oUBIy5bGX91uU2tEgFK07lVXkNnfUzga-uNZyntvbISzLp47I

 

Website | + posts

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *