Konkurs historyczny dla osób angielskojęzycznych

Konkurs historyczny dla osób angielskojęzycznych

Instytut Polonia zaprasza do udziału w Konkursie na Esej Historyczny pt.
Niemiecka eksterminacja etnicznych Polaków podczas II wojny światowej.

Esej należy przygotować w języku angielskim.

1 września 1939 roku Niemcy napadli na Polskę. W ciągu dwóch miesięcy Niemcy zniszczyli 434 polskie wsie i kilkaset polskich miasteczek, zdewastowali Warszawę i rozpoczęli Nadzwyczajną Akcję Pacyfikacyjną zwaną Akcją AB, w której zamordowano co najmniej 6500 osób.

Przez 55 dni, od 1 września do 26 października, Wehrmacht uczestniczył w 311 masowych egzekucjach polskich cywilów i żołnierzy Wojska Polskiego. Tysiące innych masowych mordów etnicznych Polaków zostało dokonanych przez jednostki niemieckich bojówek Selbstschutz i Volksdeutsche, a także jednostki policji i Grupy Operacyjne SD. W sumie niemieccy najeźdźcy przeprowadzili w tym okresie co najmniej 764 masowych egzekucji, zabijając co najmniej 24 000 Polaków.

Po zakończeniu kampanii wrześniowej dochodziło do brutalnych aktów na masową skalę, z pogwałceniem wszelkich norm międzynarodowych  i bez konieczności militarnej. Branie i rozstrzeliwanie zakładników w miejscowościach okupowanych przez Wehrmacht i Einsatzkommando, podpalanie domów i wypędzanie miejscowej ludności było na porządku dziennym.

Masowa eksterminacja etnicznych Polaków

Podczas całej okupacji Polski w latach 1939-1944 Niemcy regularnie dokonywali łapanek na ulicach polskich miast, w pociągach, a nawet w szkołach.  Masowo deportowali polską ludność cywilną do obozów koncentracyjnych lub obozów pracy niewolniczej. W całej okupowanej Polsce Niemcy zbudowali wielką sieć obozów koncentracyjnych w celu eksterminacji miejscowej ludności polskiej. Polacy byli aresztowani i mordowani na podstawie list proskrypcyjnych sporządzonych przez mniejszość niemiecką w Polsce. Wprowadzono stawki głodowe dla etnicznych Polaków w celu biologicznej eksterminacji ludności polskiej.

Około 100 000 osób zostało zamordowanych w operacji „politycznego sprzątania” o kryptonimie „Tannenberg”. Była to pierwsza tak planowa akcja eksterminacyjna przeprowadzona z wielką precyzją i determinacją w czasie II wojny światowej. Według Alexandra Rossino „nieograniczona, niemal nihilistyczna przemoc Wehrmachtu” pojawia się jako pierwsza w tych pierwszych tygodniach polskiej kampanii… Inwazja na Polskę zajmuje zatem kluczowe miejsce w historii pogrążania się nazistowskich Niemiec w masowych mordach i ludobójstwie”.

Podczas gdy w Polsce Wschodniej etniczni Polacy byli eksterminowani przez NKWD lub deportowani na Syberię, w zachodniej Polsce ludność cywilna etnicznych Polaków była eksterminowana w więzieniach Gestapo, w egzekucjach ulicznych, w obozach zagłady, w obozach koncentracyjnych lub obozach pracy.

Przez całą II wojnę światową, która trwała 2076 dni, Niemcy mordowali średnio dziennie około 3000 obywateli polskich, czyli więcej niż łączna liczba wszystkich zabitych w ataku na World Trade Center z 11 września – każdego dnia przez 2076 dni!

W dniu wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia 1944 r. Hitler rozkazał Himmlerowi zrównać Warszawę z ziemią i wymordować wszystkich jej mieszkańców. Według SS-Obergruppenführera Ericha von dem Bach-Zelewskiego ten rozkaz brzmał następująco:

KAŻDY MIESZKAŃCA WARSZAWY MA ZOSTAĆ ZABITY. NIE WOLNO BRAĆ JEŃCÓW.

WARSZAWA MA ZOSTAĆ ZRÓWNANA Z ZIEMIĄ.

Po upadku Powstania Warszawskiego Reichsführer-SS Himmler zarządził 9 października 1944 r. całkowite zniszczenie Warszawy. Ten rozkaz brzmiał następująco:

TO MIASTO MA CAŁKOWICIE ZNIKNĄĆ Z POWIERZCHNI ZIEMI… KAMIEŃ NA KAMIENIU MA TU NIE ZOSTAĆ. WSZYSTKIE BUDYNKI MUSZĄ ZOSTAĆ WYBURZONE DO FUNDAMENTÓW.

W czasie wojny Polska straciła z rąk niemieckich 39% lekarzy, 33% nauczycieli, 30% kadry akademickiej, w tym 700 profesorów, 28% księży i ​​26% prawników. Niemcy porwali ponad 200 000 małych polskich dzieci i wysłali je do Niemiec w celu germanizacji. Szkody materialne i straty niemajątkowe wyrządzone Polsce przez Niemcy w czasie II wojny światowej wyniosły CO NAJMNIEJ 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych. Do dziś Niemcy nie zrekompensowały Polsce tych strat i nie UŚWIADOMIŁY swojego narodu o zbrodniach popełnionych przez Niemców na etnicznych Polakach podczas II wojny światowej.

Esej – Praca konkursowa  w języku angielskim:

W pracy konkursowej należy przeanalizować następujące zagadnienia: 1) inwazja niemiecka na Polskę 1 września 1939 r., 2) akcja A-B, 3) operacja Tannenberg, 4) etniczni Polacy w KL Stutthof, 5) etniczni Polacy w KL Auschwitz, 6) Księża polscy w KL Dachau, 7) Polki w KL Ravensbrück, 8) Polscy mężczyźni w KL Mauthausen-Gusen, 9) Polskie dzieci w KZ Litzmannstadt w Łodzi, 10) Akcja Zamość, 11) Ludobójstwo na Woli 1944, 12) lekcja na dziś. Prosimy korzystać ze źródeł Polskiego Instytutu Pamięci Narodowej tutaj: https://ipn.gov.pl/en. Nie należy używać Wikipedii jako źródła informacji.

Wymagania dotyczące eseju:

Esej powinien odzwierciedlać własne badania i oryginalne myślenie uczestnika. Praca nie może przekraczać 15 stron maszynopisu (łącznie z bibliografią), powinna być napisana czcionką 12 pkt., z podwójną interlinią i marginesami 1”; strony należy ponumerować. Esej należy przygotować w języku angielskim. Wszystkie złożone prace stają się własnością Instytutu Polonia.

Kto może brać udział w Konkursie?

Konkurs Instytutu Polonia na esej z historii Polski na rok 2023 jest otwarty dla osób, które ukończyły 18 lat na dzień 15 października 2023 r. Wymagany jest dokument potwierdzający wiek. Dopuszczalna jest kopia ważnego dokumentu potwierdzającego datę urodzenia.

Termin złożena prac: 15 października 2023 r. Wyniki zostaną ogłoszone około 11 listopada 2023 r.

Nagrody: Pierwsza nagroda wynosi 3000 USD.  Dodatkowe nagrody pieniężne mogą też zostać przyznane.

Dodatkowe eseje mogą być brane pod uwagę w celu wyróżnienia i publikacji. Instytut Polonia zastrzega sobie prawo do publikowania wybranych esejów i/lub fragmentów wybranych esejów w przyszłych publikacjach, biuletynach i innych materiałach.

Procedura:  Aplikacja konkursowa jest dostępna na stronie internetowej tu: https://poloniainstitute.net/competition-on-polands-history/2023-competition/polonia-institute-announces-2023-historical-essay-competition/.

Esej wraz z aplikacją i dokumentem potwierdzającym datę urodzenia należy wysłać do 15 października emailem na 2 adresy:

info@poloniainstitute.net

z kopią do:

mszonert@yahoo.com

Po więcej informacji proszę pisać na adres : mszonert@yahoo.com

Pełne ogłoszenie warunków konkursu znajduje się na stronie Instytutu Polonia tu:

Polonia Institute announces 2023 Historical Essay Competition

Website | + posts

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *