Radosław Sikorski wycofuje skargę przeciwko Rosji w sprawie katastrofy smoleńskiej

Radosław Sikorski wycofuje skargę przeciwko Rosji w sprawie katastrofy smoleńskiej

Nowy rząd Polski wycofuje pozew złożony do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) przeciwko Rosji w sprawie zamachu smoleńskiego w 2010 roku, w wyniku której zginął prezydent Lech Kaczyński. Poinformował o tym Minister Spraw Zagranicznych RP Radosław Sikorski na swoim profilu X w mediach społecznościowych.

Informując, że Warszawa jest gotowa jednostronnie rozwiązać porozumienia intencyjne w sprawie tego pozwu. Sikorski stwierdził,

„Złożenie wniosku, który nawet teoretycznie nie ma szans na powodzenie jest narażeniem powagi  państwa, a podatników na nieuzasadnione wydatki”.

Wkrótce po dojściu do władzy rząd Donalda Tuska rozwiązał komisję badającą katastrofę samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem, stwierdzając, że „próbowała ona zniszczyć” wersję, jakoby incydent był raczej błędem pilota niż działaniem Rosji.

10 kwietnia 2010 roku samolot Tu-154M z Prezydentem RP na pokładzie rozbił się podczas podejścia do lądowania pod Smoleńskiem w Rosji. Zginęło wszystkie 96 osób na pokładzie, w tym polski przywódca Lech Kaczyński i jego żona Maria.

Voice of Europe

Radosław Sikorski- X

+ posts

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *